Na področju mednarodnega sodelovanja so se v tednu od 2. do 6. aprila na Osnovni šoli Idrija in Osnovni šoli Cerkno zvrstile številne aktivnosti v okviru eTwinning projektov, pri katerih šoli sodelujeta še z dvema tujima šolama, Mittelschule Weitensfeld iz Avstrije in Základní škola Přimda iz Češke.
Objavljeno: sobota, 4. maj 2024 ob 8:13 | besedilo: Urška Boškovič | fotografije: arhiv OŠ Idrija
Že na velikonočni ponedeljek so k nam prispeli učenci in učitelji iz češke šole in se nastanili v CŠOD Cerkno. V torek so bili v gosteh na Osnovni šoli Cerkno in pri Bojanu Štremflju v Jesenici, ki jim je razkazal svojo bogato zbirko miniatur raznih poslopij s Cerkljanske ter obnovljeno kaščo. V sredo so se učenci vseh treh šol pod vodstvom Anice Svetik odpravili na prvo skupno dogodivščino v Posočje. Raziskovali so naravno in kulturno bogastvo te regije, s poudarkom na zakladih vodnih virov ter novejše zgodovine. Podali so se do slapa Kozjak, si po poti ogledali čudovito reko Sočo v različnih odsekih, jezero na Mostu na Soči ter občudovali Tolminko in njene brzice. V Ločah so si ogledali vojaško pokopališče iz prve svetovne vojne, v Drežnici pa jim je Mirko Kurinčič z navdušenjem razkazal svojo zasebno zbirko ostalin prve svetovne vojne ter z njimi delil svoje bogato znanje o strahotnem obdobju zgodovine teh krajev, ko je tu divjala soška fronta. Popeljal jih je tudi na ogled čudovite cerkve Srca Jezusovega, ki je sredi vojne vihre ostala nepoškodovana. Ob poti so videli še italijansko kostnico v Kobaridu ter druge znamenitosti. Vrhovi veličastnih gora so se sicer sramežljivo skrivali za oblake, vendar so kljub temu lahko občudovali naravne lepote krajev, ki so jih obiskali.
Naslednji dan je v Idriji potekalo srečanje vseh štirih partnerskih šol projekta Verborgene Schätze – Skriti zakladi. Vrstnikom iz Češke so se pridružili tudi učenci MS Weitensfeld z avstrijske Koroške. Idrijski devetošolci izbirnega predmeta nemščina so skupaj z mentorico Urško Boškovič gostom pripravili pester program obiska. Po sprejemu v šolski knjižnici so si skupaj ogledali bogate zbirke v Mestnem muzeju na gradu Gewerkenegg, kjer so lahko izvedeli vse o razvoju kraja od odkritja živega srebra, mnogo zanimivosti o klekljanju znamenite idrijske čipke ter odkrivali bogato dediščino rudarjenja in življenja v Idriji. V popoldanskem času so se odpravili na pravi lov za zakladi – s pomočjo geocoaching aplikacije na tablicah so na različnih točkah v mestu iskali zaklade – poleg znamenitosti tehniške in kulturne dediščine so odkrili tudi zaklade, kot sta prijateljstvo in znanje.
Kako so druženje nadaljevali in česa vsega so se še naučili pa si boste lahko prebrali v majski izdaji časopisa Idrijske novice.