Na današnji 25. oktober v Sloveniji praznujemo dan suverenosti v spomin na 25. oktober 1991, ko je iz Slovenije odšel zadnji vojak jugoslovanske vojske.
Objavljeno: sreda, 25. oktober, 10:31 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Vojna med JLA in enotami TO je trajala 10 dni. Slovenija je obranila svojo neodvisnost. Po koncu 10-dnevne vojne se je Slovenija pogajala z Jugoslavijo. Predstavniki obeh držav so se srečali na Brionih. Podpisali so brionsko deklaracijo v kateri piše, do kdaj se bo jugoslovanska vojska umaknila iz Slovenije. Dokončno sta se državi o umiku dogovorili 18. oktobra 1991. Jugoslovanska vojska se je začela umikati 20. oktobra. Umikala se je iz pristanišča Koper. Zadnji dan umika je bil 25. oktober.
Marijan Platiše:
“Državna suverenost je najvišja oblika moči države na njenem teritoriju. Ob državnem prazniku, dnevu suverenosti vsem občanom čestitam in izrekam zahvalo za izborjeno suverenost naše domovine Republike Slovenije!“
Pravno formalno je postala Slovenija suverena država 25. junija 1991 z razglasitvijo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Takrat je v Sloveniji še vedno pod budnim nadzorom obrambnih in varnostnih sil Republike Slovenije delovala Jugoslovanska ljudska armada. V mesecu oktobru 1991, natančneje 25. oktobra 1991, pa je ob 23.45 uri slovensko ozemlje zapustil zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade, takrat že nam tuje vojaške sile. Na ta dan je Slovenija ne le pravno formalno, temveč tudi dejansko postala suverena država, na katero smo bili in smo ponosni tudi danes. Od tega trenutka naprej je samo teritorialna obramba oziroma slovenska vojska skrbela za obrambno varnost, slovenska policija in drugi organi pa za notranjo varnost Republike Slovenije.
V mesecih, ki so sledili, je naša država postala mednarodno priznana članica družine evropskih narodov ter polnopravna članica Organizacije združenih narodov. Uresničile so se želje naših prednikov, da bodo nekoč sami ali pa vsaj njihovi potomci živeli v svoji lastni in suvereni državi.
Marijan Platiše, častni občan Občine Cerkno in dolgoletni predsednik veteranske organizacije v Idriji je v sporočilu za javnost ob letošnjem prazniku poudaril, da je “državna suverenost najvišja oblika moči države na njenem teritoriju. Nobena druga institucija nima večje moči od nje. Ljudje živimo po različnih državah in vsaka izmed teh izvaja suverenost na svojem ozemlju in nad skupnostjo, ki na tem ozemlju živi. Slovenski državi suverenost ni bila podarjena ampak je bila priborjena. Najprej na bojnem polju, kjer smo se pripadniki Teritorialne obrambe in Milice z orožjem uprli takrat eni najmočnejših armad v Evropi, ter brez preračunljivosti obranili slovensko državo. Nato pa za pogajalsko mizo za katero so predstavniki naših oblasti dosegli dogovor o prekinitvi sovražnosti in o umiku JLA, takrat nam že tuje vojaške sile iz Slovenije. V mesecih, ki so sledili, je naša država postala mednarodno priznana članica družine evropskih držav ter polnopravna članica Organizacije združenih narodov. Na to smo bili in smo kljub temu, da smo kasneje del državne suverenosti prenesli na Evropsko unijo, z ravnanjem katere nismo vedno v celoti zadovoljni, ponosni še danes. Ob državnem prazniku, dnevu suverenosti vsem občanom čestitam in izrekam zahvalo za izborjeno suverenost naše domovine Republike Slovenije!“
V Idriji so na sotočju Idrijce in Nikove pred osnovno šolo 26. junija 1991 v čast samostojnosti in neodvisnosti zasadili lipo in dvignili slovensko zastavo. Veterani vojne za slovenijo so občini predlagali, naj se ta park uredi in uradno poimenuje »Spominski park osamosvojitve Slovenije.
Občinski svet Občine Idrija je na svoji 8. seji dne, 28. septembra letos brez glasu proti sprejel odlok o poimenovanju.