Po dveh letih intenzivne obnove je Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija v Topilnici Hg obnovil in postavil Čermak-Špirekovo peč, ki so jo zgradili po načrtih idrijskih metalurgov češkega rodu, upravnika žgalnice Josipa Čermaka in žgalniškega mojstra Vincenca Špireka. V času delovanja te peči je Idrija postala vodilna v tehnologiji pridobivanja živega srebra na svetu. Po obnovi in ponovni postavitvi je Čermak-Špirekovo peč danes edina ohranjena tovrstna naprava za žganje živosrebrove rude na svetu in predstavlja pomemben del UNESCO dediščine.
Objavljeno: ponedeljek, 25. september 2023 ob 10:38 | besedilo: CUDHg Idrija I fotografije: arhiv CUDHg Idrija, Jošt Rovtar
V drugi polovici 19. stoletja je pri idrijskem rudniku močno vpadel odstotek živega srebra v rudi, zato so morali povečati izkop rude. V jami so uvedli strojno vrtanje, v žgalnici pa so pričeli graditi veliko zmogljivejše presipne peči, s katerimi so lahko prežgali tudi do 110 ton rude na dan.
Leta 1886 je bila dokončana gradnja prve Čermak-Špirekove presipne peči. Ker so bili rezultati žganja rude odlični, so v Idriji zgradili še pet takšnih peči. Idrijske presipne peči so v tistem času sodile v sam vrh svetovne žgalniške tehnologije in so slovele po tehnični dovršenosti in visokem izkoristku. Prav zato so po idrijskem zgledu postavili take peči še na območju Abbadii San Salvatore v Italiji, v španskem Almadénu in v Alžiriji.
Obnovljena Čermak-Špirekova peč 2 je bila postavljena leta 1888. V tej peči dolgi 8,7m, široki 6,7 m in visoki 3,5 m se je žgala drobnozrnata ruda velikosti do 40 mm. Na vrhu peči so delavci zdrobljeno rudo iz vozičkov vsipali v jaške. V zgornjem delu peči se je ruda sušila in predgrevala, v srednjem prežgala in v spodnjem ohladila. Na vsako 1 do 1,5 ure je zdrsnila prežgana ruda skozi peč v voziček, od tu pa so jo odpeljali na brežino Idrijce. Kurjači so v tej peči prežgali zadnjo rudo 23. septembra 1974.
Pred enaindvajsetimi leti je bila Čermak–Špirekova peč 2 demontirana, jekleni in litoželezni deli ter šamotni zidaki peči so bili po demontaži popisani, izmerjeni, fotografirani in shranjeni ob rotacijski peči.
Leta 2021 je CUDHg Idrija pričel z obnovo Čermak-Špirekove peči. Za ponovno postavitev peči je bilo potrebno povsem dotrajane in korodirane jeklene ter litoželezne dele očistiti, dograditi in zaščititi ter le-te sestaviti v jekleni oklep. Znotraj pa se je peč delno pozidala s šamotnimi zidaki, s katerimi se je prekril tudi vrhnji del peči. Ob peči je postavljena jeklena konstrukcija, ki s prehodi po stopnicah in podesti omogoča ogled peči v treh nivojih:na vrhu polnjenje peči, v sredini pogled na peč in njeno delovanje ter spodnji del prikaz izsipanja rude.
Čermak-Špirekovo peč je javni zavod CUDHg Idrija obnovil s sofinanciranjem Ministrstva za kulturo RS. Rekonstrukcijo jeklenih in litoželeznih delov peči in ponovne postavitve je prevzel Rado Novak (Granos d.o.o.), ki je s sodelavci opravil izjemno delo. Obnovo je ves čas spremljala konservatorka
Katja Kosič z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območne enote Nova Gorica.
Obnovljena peč predstavlja vrhunski dosežek rudniške »Dediščine živega srebra. Almadén in Idrija«, vpisane na UNESCO Seznam svetovne dediščine. V Topilnici Hg bo na ogled obiskovalcem v sklopu stalne razstave »Od rude do kapljic živega srebra«.
Vabimo Vas
na slovesno predstavitev obnovljene Čermak-Špirekove peči 2 v Topilnici Hg, Arkova ulica 50, Idrija v četrtek, 28. septembra 2023 ob 18. uri.
Zbrane bosta nagovorila Špela Spanžel, generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo RS in Tomaž Vencelj, župan Občine Idrija.
V kulturnem programu bo sodeloval Trobilni kvintet Godbenega društva rudarjev Idrija.
SREČNO!