Zavod za gozdove Slovenije je predstavil najbolj skrbne lastnike gozdov za leto 2024, ki z gozdovi skrbno upravljajo že vrsto let. Za območje območne enote Tolmin, v katerega sodi tudi Idrijsko in Cerkljansko, je bil za naj gozdarja 2024 razglašen Gorazd Vončina iz Kanomlje. Na slovesni podelitvi priznanj v Ljubljani so govorci izpostavili predvsem pomen varnega dela v gozdu, skrb za oblikovanje odpornih in trajnostnih gozdov ter dobrega sodelovanja lastnikov gozdov z javno gozdarsko službo.
Objavljeno: sreda, 18. december 2024 ob 7:34 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv SGZ
V vsaki od 14 območnih enot Zavoda za gozdove Slovenije so izbrali lastnika gozda, ki izstopa po zglednem gospodarjenju z gozdom, tesni življenjski povezanosti z njim, strokovni izvedbi del v gozdu in spoštovanju večnamenske vloge gozdov. Ti lastniki si prizadevajo za varno delo v gozdu, skrbijo za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva. Tovrstni promociji skrbnega gospodarjenja z gozdom se pridružujeta tudi Zveza lastnikov gozdov Slovenije in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Najbolj skrben lastnik gozda za leto 2024 je na območju območne enote Tolmin Gorazd Vončina iz Kanomlje. Gospodari na hribovski domačiji »V Navinčejš« v Gorenji Kanomlji na nadmorski višini 730 m. Dolina Kanomlje je dolga kar 14 km in je med najdaljšimi naselji v Sloveniji. Gorazd Vončina je kmetijo prevzel v upravljanje v letu 2022. Ukvarja se z rejo goveda, drobnice in predvsem z gozdarstvom. Posest meri 30 ha gozda in 6 ha pašnikov ter košenin. Prevladujejo podgorski bukovi sestoji s primesjo plemenitih listavcev in z večjim deležem smreke. Gospodarjenje z gozdovi je zaradi strmega prisojnega pobočja oteženo saj povprečni naklon znaša kar okoli 40 %.
Kot so poudarili na slovesni podelitvi priznanja v Cekinovem gradu v Ljubljani Gorazd Vončina za gozdarstvo uporablja sodobnejši kmetijski traktor s tritočkovnim daljinskim hidravličnim vitlom, gozdarsko prikolico in hidravlični cepilec, s katerim pripravi letno 15 m3 drvi za lastno porabo, 60 m3 za prodajo in še do 40 m3 hlodovine, odvisno od potreb in nujnosti sanitarne sečnje. Odprtost gozda je glede na zahtevnost terena razmeroma dobra, v zadnjih letih je zgradil 2,5 km gozdnih vlak, deloma s pomočjo državnih sredstev. Zgledno skrbi tudi za obnovo, saj vsako leto v povprečju posadi okoli 200 sadik smreke, opravi obžetev in zaščitne premaze vršičkov. Redno in hitro izvede tudi sanitarne sečnje in hitro odda sortimente ter zgledno opravi gozdni red.
Po lokalni zbadljivki so prebivalci Kanomlje neizobraženi, saj je zaradi ozke doline težko odpreti knjige za učenje. To je šala. Gorazd Vončina se je očitno znašel in knjige odpira vzdolžno glede na dolino. Zaključil je Srednjo gozdarsko in lesarsko in kasneje še višjo strokovno šolo v Postojni in si pridobil izobrazbo inženir gozdarstva in lovstva. Opravil je nacionalne poklicne kvalifikacije gozdar sekač, traktorist, gojitelj in odkupovalec lesa. Od leta 2022 je zaposlen kot odpremnik lesa pri družbi SiDG, od leta 2018 je tudi predsednik KS Kanomlja.
V prostem času se rad ukvarja s pohodništvom, smučanjem in opazovanjem vremena, doma ima lastno vremensko postajo. Kot največjo težavo pri gospodarjenju z gozdom na tem območju ocenjuje problematiko velikega staleža jelenjadi, ki povzroča veliko škodo v gozdovih in zavira pomlajevanje. V prihodnje želi usmeriti pozornost v pomlajevanje starejših razvojnih faz in v izdatno nego gozda. »Gorazd Vončina je s svojim strokovnim in praktičnim znanjem, zavzetostjo in mladostno zagnanostjo zelo dober primer vzornega in gospodarnega lastnika gozda v zahtevnejšem, hribovitem območju« so še poudarili na slovesnosti na Cekinovem gradu v Ljubljani. Zbrane so nagovorili Gregor Danev, direktor Zavoda za gozdove Slovenije, Alenka Korenjak z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Rok Sedminek, podpredsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije.
Govorci so si bili enotni, da najbolj skrbni lastniki gozdov pomembno prispevajo k ohranjanju gozdov in predstavljajo dober zgled ostalim lastnikom gozdov. To je v nagovoru izpostavil tudi direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev: »Letošnji izbranci izstopajo predvsem po svojem skrbnem delu in čutu za oblikovanje gozdov, ki bodo v ponos tudi prihodnjim generacijam. Narava nam je sicer letos prizanesla z naravnimi ujmami, lastniki gozdov pa so ponovno pokazali, kako skrbni so; gozdovi so po lanskih vetrolomih sanirani kar 80-odstotno, po napadih podlubnikov pa celo 96-odstotno. Kljub veliki količini opravljenega dela v gozdovih pa smo letos zabeležili najmanj nesreč s smrtnim izidom. Spodbujanje varnega dela v gozdu in izobraževanja lastnikov gozdov tako ostaja ena izmed prioritet Zavoda za gozdove Slovenije tudi v prihodnjem letu.«
Po zaključku slovesnosti so si udeleženci ogledali tudi razstavo fotografij na Jakopičevem sprehajališču v Ljubljani, ki je nastala ob praznovanju 50-letnice gozdnih učnih in tematskih poti v Sloveniji.