Idrijčani že vrsto let čakajo na ponovno odprtje mostu čez Idrijco, ki povezuje Mejco in Gregorčičevo ulico. Zaradi varnosti so ga že pred leti zaprli saj je nosilne vrvi uničila korozija. Prvotni most, ki je bil italijanske izdelave, je bil sodeč po starih fotografijah vpet oziroma sidran približno 2 do 3 metre višje od sedanjega.
Objavljeno: petek, 26. januar 2024, 21:31 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Na desnem bregu je bil dostop do mostu po kamnitih stopnicah, na levem bregu pa so se pešci na most povzpeli po leseni konstrukciji s stopnicami. Teren na celotnem območju Mejce je bil pred 100 leti za približno 3 metre nižje kot je danes. Katastrofalna poplava 1. novembra 1982 je poplavila Idrijo in podivjana Idrijca je odnašala drevesa. Eno teh se je zataknilo v most in jeklenice so popustile pod pritiskom vode. V tistih poplavah je prestopil bregove tudi hudournik Nikova in staro mestno jedro je bilo poplavljeno.
Odgovorni so staknili glave in reševanje poplav zaupali strokovnjakom. Ti so izdelali načrte in začela se je korenita sanacija vodnih korit, mostov na celotnem vplivnem območju Idrijce in Nikove. Na mestu nekdanjega mostu in jezu pri topilnici je bil postavljen napihljiv jez, ki se ob visoki vodi sam umakne in omogoči prost pretok vodi. Kljub temu, da so nekateri domačini z nezaupanjem opazovali gradbena dela so se domala vsa izvedena dela v kasnejših desetletjih izkazala za ustrezna. Idrijca in Nikova od takrat tudi ob visokih vodostajih ne poplavljata več in mesto je rešeno pred vodno stihijo.
V sklop obnove objektov po katastrofalnih poplavah je leta 1982 sodil tudi most »Pr’ debeli skali«. Idejno konstrukcijsko zasnovo je izdelal Danilo Magajne iz Solkana, ki je bil v Sloveniji pionir izdelave prednapetih nosilcev betona. Montažo mostu je izvedlo podjetje SGG Tolmin, delavci Gostola pa so izdelali kovinske dele in pomagali pri montaži. Med njimi je bil tudi Marko Brence, ki po štiridesetih letih spet sodeluje pri obnovi kot član ekipe podjetja Kaskader. Kot manj posrečena rešitev se je v desetletjih po prenovi izkazalo varovanje jeklenic s plastičnimi totra cevmi. Te naj bi po prvotnih zamislih varovale jeklenice a se je kasneje izkazalo, da so pospešile rjavenje. Jeklenice v teh varovalnih ceveh so bile zaradi dežja in kondenze nenehno vlažne in to so odlični pogoji za širjenje rje. Ta je glavno nosilno jeklenico poškodovala do te mere, da most ni bil več varen za prehod pešcev.
Občina je na javnem razpisu za izvedbo prenove izbrala podjetje Kaskader, ki ima odlične reference na tem področju. Kot so potrdili na upravi podjetja so njihovi delavci zamenjali jeklenice, prekladno konstrukcijo in v teh dneh bodo namestili še nove pohodne deske.
Podjetje Kaskader ima že veliko izkušenj z gradnjo in obnovami visečih mostov. Tehnično najzahtevnejši je bil projekt montaže 120 m dolgega in 2,5 m širokega mostu čez reko Sočo pri kajakaškem centru v Solkanu. Ekipa Kaskaderja je zgradila tudi nova 60 metrska mostova čez reko Sočo pri Bovcu, 35 metrsko brv čez reko Pišnico pri Kranjski Gori ter izvedla montažo mostu čez Idrijco pri teniškem centru. Pri Srpenici so čez Sočo Kaskaderji potegnili in napeli jeklenice za nov viseči 80 metrov dolg most. Vsak od teh mostov je nekaj posebnega, unikatnega, saj je vsak od njih malce drugačen.
»Ne vem, kdaj je bil prvotni most »Pr’ ta debeli skali« zgrajen, vendar se ga spomnim še iz otroštva.«
Peter Poljanec,
direktor podjetja Kaskader
Za prenovo mostu v Idriji bo občina iz proračuna podjetju Kaskader plačala nekaj več kot 90.000 evrov.