Na dan spomina na mrtve se tradicionalno zberejo družine ob grobovih svojih najdražjih in jim v spomin prižgejo sveče. Vendar pa plastične sveče in njihovi ostanki pogosto pomenijo breme za okolje, saj ustvarjajo odpadke, ki se izredno počasi razgrajujejo. Zato se vse več ljudi odloča za ekološke alternative, ki izražajo spoštovanje do umrlih, hkrati pa varujejo naravo.
Objavljeno: petek, 1. november, ob 8:15 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN, Freepik
Vsako leto Slovenci porabimo ogromno sveč, predvsem ob 1. novembru. Podatki kažejo, da je leta 2021 v Sloveniji na trg prišlo približno 4.177 ton sveč, kar pomeni milijone posameznih kosov. Ob tem nastaja velik problem z njihovim kopičenjem na pokopališčih in odlagališčih, saj vsebujejo težko razgradljive materiale, kot so PVC plastika, kovine, pa tudi elektronske komponente pri baterijskih svečah.
Namesto plastičnih sveč lahko izberemo naravne venčke, ki jih po uporabi lahko kompostiramo. Prav tako lahko na grobove prinesemo posajene cvetlice ali rastline v lončkih, ki jih negujemo skozi vse leto. Vse bolj priljubljene postajajo tudi svečke iz lesa oziroma iz lesa izrezane podobe sveč. Na grobovih opazimo tudi lično poslikane kamenčke in nenazadnje doma izdelane svečke, ki jih je mogoče uporabiti znova in znova in tako ne onesnažujejo okolja. Lahko uporabimo sveče za večkratno polnjenje ali solarne sveče, vendar pa moramo pri elektronskih svečah paziti, da preden svečo zavržemo, odstranimo baterijo in jo pravilno recikliramo. Ena izmed sodobnih možnosti je tudi prižig digitalnih sveč ali sodelovanje v pobudah, ki omogočajo prižig virtualne sveče v spomin.
Naj bo letošnji obisk grobov priložnost za premislek tudi o tem, kako lahko svojo hvaležnost in spomin na pokojne izrazimo na bolj trajnosten način – z izbiro ekoloških sveč, rož, ali pa preprosto s tihim trenutkom spoštovanja.