Razvoj sodobnih tehnologij vsakih nekaj let na trg prinese nove izdelke na področju mobilnosti. Kar se nam je pred desetletji zdelo kot znanstvena fantastika, je danes že del našega vsakdana. Med revolucionarne novosti na tem področju sodijo električni skiroji, ki s svojimi tehničnimi zmožnostmi prinašajo tudi številne izzive, predvsem na področju varnosti.
Objavljeno: sobota, 3. maj 2025 ob 8:19 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv PU Koper, Blaž Samec
Osnovna težava električnih skirojev je varnost – tako uporabnika kot drugih udeležencev v prometu na javnih površinah. Dokler so bili skiroji gnani zgolj z močjo potiskanja, težav s prehitro vožnjo in zaviranjem skoraj ni bilo. Ko pa so skiroji dobili elektromotor in baterijo, so se čez noč prelevili v hitra in potencialno nevarna prevozna sredstva, saj z njimi lahko dosežemo zelo visoke hitrosti. Te same po sebi niso problematične, težave nastanejo, ko se mora voznik hitro in varno ustaviti – kar pa ni vedno mogoče. V takih primerih lahko pride do padca, trka ali druge neprijetne situacije.
Slovenska policija se resno ukvarja z nadzorom nad uporabo električnih skirojev in opozarja na pravila, ki veljajo za njihovo vožnjo na javnih površinah. Ni redkost, da električni skiro dobi v roke otrok ali odrasla oseba brez kakršnegakoli znanja o pravilih uporabe.
Prvo pravilo je to, da sme skiro voziti s hitrostjo največ 25 kilometrov na uro. Na površinah, ki jih uporabljajo tudi pešci in kolesarji, mora voznik prilagoditi hitrost hoji pešcev. Med vožnjo uporaba slušalk ni dovoljena, saj preprečujejo zaznavanje zvočnih signalov iz okolice. Otrokom do 11. leta starosti je uporaba električnega skiroja prepovedana. Otroci med 12. in 14. letom ga lahko vozijo le, če imajo opravljen kolesarski izpit in s seboj kolesarsko izkaznico. Za vse uporabnike do 18. leta starosti je obvezna uporaba varnostne čelade. V slabši vidljivosti in ponoči mora biti električni skiro opremljen s sprednjo belo lučjo, zadnjo rdečo pozicijsko lučjo, zadnjim rdečim odsevnikom ter rumenimi ali oranžnimi bočnimi odsevniki.


Vozniki se morajo zavedati, da se električni skiroji pri večjih hitrostih težje pravočasno ustavijo, da so manj stabilni in da zaradi majhnih koles obstaja večja verjetnost padcev na neravnih površinah. Poleg tega predstavljajo nevarnost za druge udeležence v prometu, saj jih zaradi njihove hitrosti, tihega delovanja in ozke silhuete težje opazimo.
Proizvajalci sicer spoštujejo zakonodajo in v skiroje vgrajujejo blokade hitrosti. Vendar se nekateri uporabniki odločijo, da te blokade odstranijo ali pa vgradijo močnejši motor in tako občutno povečajo hitrost vozila. Policisti na terenu opravljajo meritve hitrosti in v primeru ugotovljenih predelav sledi zaseg skiroja ter ustrezna kazen.
Zakon o pravilih cestnega prometa / 32. člen (območje za pešce)
V območjih za pešce je dovoljen tudi promet uporabnikov posebnih prevoznih sredstev,
voznikov lahkih motornih vozil in kolesarjev oziroma kolesark,
vendar le tako, da ne ogrožajo pešcev.
Način in hitrost gibanja morajo prilagoditi razmeram v prometu,
njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci.
Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki v območju za pešce ravna v nasprotju
z določbo prvega ali drugega odstavka tega člena.