Idrijski plesni orkester, ki ga vodi Nace Kogej, je v petek, 9. februarja v Rudniški dvorani pripravil Valentinov koncert s katerim so nadaljevali serijo uspešnih nastopov pred domačo publiko. Da je ta glasbena zasedba zelo priljubljena priča podatek, da je bil dogodek že teden dni pred izvedbo razprodan. Številni ljubitelji kakovostne glasbe, ki so ostali brez vstopnice, so razmišljali o tem, da bi bilo zelo primerno koncert plesnega orkestra v bodoče seliti v gimnazijsko telovadnico ali pa Modro dvorano. Tam bi bilo najbrž dovolj prostora za vse, ki si želijo v živo slišati člane orkestra in pevske soliste.
Objavljeno: ponedeljek, 12. februar 2024 ob 11:16 | besedilo: Damijan Bogataj I fotografije: Robert Zabukovec
Program letošnjega Valentinovega koncerta je dirigent in umetniški vodja Nace Kogej oblikoval modularno. V prvem sklopu smo slišali instrumentalne skladbe različnih avtorjev, v drugem je orkester spremljal pevske soliste v izvedbi zimzelenih popevk iz domače in svetovne zakladnice. Dobro pripravljen orkester je že z uvodnim »In the mood« Glenna Millerja v dvorano zasejal virus navdušenja nad zvokom big banda, ki ga je v nadaljevanju le še razvijal. V izboru najlepših iz zlatega obdobja slovenske popevke seveda nikakor ne morejo manjkati »Ne čakaj na maj«, ki jo je napisal Borut Lesjak, »Nad mestom se dani« in »Samo nasmeh je bolj grenak« Jožeta Privška ter »Pegasto dekle« in »Orion« Jureta Robežnika. Trije velikani iz zlatega obdobja slovenske popevke so Naceta Kogeja prepričali, da jih je uvrstil na program Valentinovega koncerta v Idriji. V vlogah pevskih solistov so se predstavile solistke Anja Istenič, Hana Pavšič, Jasmina Velikanje, Rebeka Bogataj in solista Marijan Novak ter Žiga Lakner. Za nastop se je pripravljala tudi Špela Velikanje, ki pa ji je virus preprečil sodelovanje na koncertu.
Zelo opazen je bil tudi delež instrumentalnih solistov, ki so v programju izvedli solistične vložke. Publika je z aplavzom posebej nagradila klarinetista in saksofonista Tomija Peljhana in kitarista Aleša Goljo.
Redni del koncerta so glasbeniki sklenili s skladbo »Boogie woogie bugle boy«, s katero so na začetku druge svetovne vojne glasbeniki hrabrili ameriške vojake. V prvem dodatku pa so vsi pevski solisti oblikovali ad hoc pevsko zasedbo in družno zapeli Hruševarjevo »Dan ljubezni«, saj je bil koncert organiziran v čast Valentinovega, praznika vseh zaljubljencev. Vendar pa se načrtovano slovo z »Moonlight serenade« Glenna Millerja ni uresničilo. Pa zato niso bili krivi deževni oblaki nad Idrijo ampak dirigent Nace Kogej. Ta je po izčrpanem seznamu skladb preprosto ugotovil, da se v tako melanholičnem vzdušju ne spodobi podati na pot proti domu. Zato so glasbeniki obrnili notno gradivo in ob vsesplošnem navdušenju publike še enkrat zaigrali otvoritveno »In the mood«.
Koncertu Idrijskega plesnega orkestra pa niso prisostvovali le domačini. Med gosti iz drugih krajev je bil tudi Ludvik Velikonja, ki je eden od dveh še živečih glasbenikov prve zasedbe Idrijskega plesnega orkestra. Prihodnje leto bodo idrijski ljubitelji te glasbene zvrsti obeleževali 70-letnico prvega koncerta te zasedbe, ki se je zgodila prav na istem odru Rudniške dvorane. Takrat je nastopil pravi revijski orkester, saj so ob klasični zasedbi big banda igrali še godalci in peli pevci mešanega pevskega zbora. Člani današnjega orkestra se spogledujejo z zamislijo, da bi na jubilejnem koncertu prihodnje leto ponovili program izpred 70 let.