S koncem koledarskega leta 2024 se končuje obdobje, ko je Čipkarska šola Idrija organizacijsko delovala pod plaščem Gimnazije Jurija Vege v Idriji. Po novem bo del državnega javnega zavoda Center šolskih in obšolskih dejavnosti.
Objavljeno: torek, 3. december ob 8:08 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv Čipkarske šole Idrija
Čipkarska šola Idrija deluje že vse od leta 1876. Danes predstavlja osrednji steber predvsem izobraževanja pa tudi promocije in razvoja čipkarstva v Idriji. Organizacijske oblike delovanja šole so se skozi zgodovino spreminjale. Aktualno ureditev, da sodi šola pod gimnazijo, je v času svojega ravnateljevanja uveljavila Draga Urbas Keravica, ki je razumela pomen šole za ohranjanje znanja, izročila in dejavnosti te rokodelske dejavnosti. Sledila je ugotovitvi, da mora imeti šola v kraju delovanja potrebno podporo odločevalcev in strokovne javnosti. Zato so takrat vse lokalne politične sile doslej veljavni model podprle in pomagale uveljaviti.
Sedanja ravnateljica gimnazije Karmen Vidmar, vodja čipkarske šole Metka Fortuna in direktor CŠOD Brano Kumer so ob koncu meseca novembra zainteresirano javnost obvestili o statusnem preoblikovanju šole. Ta se bo poslovila od gimnazije in z začetkom novega koledarskega leta prešla pod okrilje Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, ki ima sedež v Ljubljani. Doslej je bil ta zavod v javnosti znan predvsem po izvajanju programih šole v naravi. Ob programih, ki sodijo v izvajanje javne službe center izvaja tudi tudi dejavnosti, s katerimi znižuje stroške delovanja celotnega zavoda. Vključitev Čipkarske šole Idrija pod okrilje tega zavoda pa naj bi, po pričakovanjih podpornikov te statusne spremembe, »odprla nove možnosti za širitev programov in oblik delovanja«.
Za poučevanje klekljanja in izvajanje tržnih programov ima v tem šolskem letu Čipkarska šola Idrija 10 zaposlenih. Ti bodo skupaj s šolo z novim letom prešli pod novega delodajalca. Vodstvo šole je ob napovedi statusne spremembe napovedalo, da bo šola tudi poslej izvajala vse programe in skrbela za ohranjanje dediščine. Za pojasnilo o konkretnih razlogih za priključitev Centru šolskih in obšolskih dejavnosti smo zaprosili vodjo čipkarske šole Metko Fortuna, ki je sporočila, da »prenos dejavnosti Čipkarske šole Idrija na Center šolskih in obšolskih dejavnosti je v okviru realnih pričakovanj in veljavne zakonodaje najboljša možnost za umestitev šole v slovenski izobraževalni sistem«.
»Prenos dejavnosti Čipkarske šole Idrija na Center šolskih in obšolskih dejavnosti je v okviru realnih pričakovanj in veljavne zakonodaje najboljša možnost za umestitev šole v slovenski izobraževalni sistem«.
Metka Fortuna, vodja Čipkarske šole Idrija