Med iskanjem starožitne Idrije in prisluškovanjem zgodb njenih prebivalcev je v teh dneh ujeto bivanje Jerneje Ferlež v pisateljski rezidenci v Idriji. To je potrdila tudi na pogovornem večeru v dnevni sobi Pr’ Golitu, kjer je v torek zvečer dišalo po šipku in meti. Založba Bogataj in Mestna knjižnica in čitalnica sta ljubitelje kakovostne literature povabila na čaj s pisateljico v rezidenci. Dobra ura iskrivega in zanimivega pogovora je bila skoraj prekratka.
Objavljeno: sreda, 8. november 2023 ob 10:15 | besedilo: spletno uredništvo I fotografije: Branka Štremfel, Boštjan Lah, vir založba Beletrina
Jerneja Ferlež se je na letošnji razpis za bivanje v pisateljski rezidenci v Idriji prijavila v prepričanju, da lahko ob svoji vsesplošni razgledanosti, doktoratu z etnologije in ob dobri pripravi v dveh tednih spozna mesto, začuti njegov utrip in zelo hitro napiše knjigo. Seveda je ta zamisel že kmalu odstrla nove izzive in potapljanje v dušo mesta in meščanov je kaj kmalu pokazalo na širino in globino brezštevilnih zgodb, ki jih skriva mesto. Jih odstreti, razumeti in znati preliti v knjigo pa je izziv, ki se ga Jerneja Ferlež ni ustrašila.
Idrija je zaradi svoje relativne majhnosti obvladljiva. Iz enega na drug konec mesta se sprehodiš v slabe pol ure kar je za obiskovalce, ki so vajeni velikih mest, rez zanemarljivo. Ko pa se pisatelj začne poglabljati v iskanje duše, odstiranje zgodovinskih plasti in iskanje zgodb pa nenadoma postane Idrija velemesto brez jasnega konca. Jerneja Ferlež priznava, da jo že od nekdaj zanimajo zgodbe. Knjiga Maribor paralaksa, ki jo je napisala v soavtorstvu s Petrom Rezmanom, predlani tudi gostom idrijske pisateljske rezidence, je po mnenju mnogih izjemna knjiga v kateri oživijo podobe starih razglednic. Avtorja knjige bralca popeljeta med na fotografiji zamrznjene podobe nekdanjega Maribora in z obilo pisateljske svobode slikata mesto in meščane v širokem spektru barv.
»Morda nekaj podobnega naredim tudi z zgodbami iz Idrije« je povedala pisateljica v rezidenci na čaju v dnevni sobi Pr’ Golitu na Mestnem trgu v Idriji. »Mesto je enkratno in to, da te ljudje na ulici kar pozdravijo je fascinantno. Idrija je res nekaj posebnega!«
Bivanje v pisateljski rezidenci je za vsakega od povabljenih pisateljev enkratna priložnost, da se za dva tedna odtrga od utrujajočega vsakdana in se posvetijo eni sami stvari, pisanju nove knjige. Z obljubo, da bodo novo delo Jerneje Ferlež hitro pretopili v knjigo so pohiteli pri Založbi Bogataj, ki je z gostovanjem Jerneje Ferlež sklenila četrto sezono pisateljske rezidence v Idriji. Dela, ki nastajajo v sklopu tega projekta so po mnenju Milanke Trušnovec iz Mestne knjižnice, sila dragocena. Prinašajo nove poglede na Idrijo in Idrijčane ter nemalokrat izjemen bralski užitek ob potapljanju v literarne svetove pisateljev v rezidenci.
Srečanja s pisatelji v rezidenci pa ne bogatijo le utrip mesta. So priložnosti za pogovor o preteklosti in sedanjosti. Tako je bilo tudi na srečanju z Jernejo Ferlež, ki so ji sogovorniki v dobri uri naslikali Idrijo in Idrijčane v brezštevilnih barvah. Obudili so spomin na prvi atelje realčana Božidarja Jakca, na Albina Vončino Činčija, ugledne profesorje realke, utrip rudnika, ki po zaprtju ni pustil opustošenja. Sogovorniki so se strinjali, da izjemno bogastvo predstavlja idrijski narečni govor, ki je tudi rezidentki sila simpatičen in speven. Temeljno literarno delo s področja idrijskega narečnega govora predstavlja knjiga Lidije Kleindienst »Bom knapa uzila, bom zmirej vesila«, ki bo v kratkem doživela ponoven natis pri domači Založbi Bogataj. Obogatena bo tudi s posnetki narečnega govora, ki so jih posebej za za to izdajo knjige posneli in bodo dostopni tudi na medmrežju.