V soboto, 19. avgusta, je bila Idrija spet v znamenju žlikrofov. V parku Mejca se je po podatkih organizatorjev zbralo več kot 4.000 ljubiteljev idrijskih žlikrofov, ki so prišli od blizu in daleč.
Objavljeno: torek, 22. avgusta 2023 ob 6:56 | besedilo: spletno uredništvo | foto: Andrija Majsen, Marko Čuk
Letos so ponudniki postregli z 28 različicami idrijskih žlikrofov. Poleg uveljavljenih z bakalco, golažem in ocvirki, je bila letošnja ponudba še posebej raznolika. Okus in oči so navduševali barvni žlikrofi s tartufato, lešniki in parmezanom, skorajda pozabljeno tradicijo obujali tisti z zajčkom v omaki, pozitivno presenečenje pa so idrijski žlikrofi na pad thai način. Manjkali niso niti žlikrofi za vegane, vegetarijance in taki brez glutena, pa tudi žlikrofi z nadevom iz kisle repe ter žlikrofi iz ajdove moke.
V pripravi jedi z idrijskimi žlikrofi sta se preizkusila tudi tekmovalka oddaje MasterChef Slovenije Brina Robinik Kobal, ki je pripravljala žlikrofe s piščančjo bakalco, ter Klemen Skubic, nekdanji voditelj oddaje Šef doma, ki je žlikrofe postregel z govejimi lički in korenčkovo kremo. V spomin na prijatelja, mentorja in diplomanta žlikrofov Boštjana Novaka se je hitro razprodala raclette omaka – prav taka, kot jo je za praznik pripravil leta 2017, ko je organizacijo prvič prevzela nova ekipa.
POLEG GASTRONOMSKE PONUDBE ŠE USTVARJALNI PROGRAM
Festival z druženjem tradicionalnega z inovativnim tako postaja priljubljeno zbirališče vseh generacij, predvsem družin iz cele Slovenije in tudi tujine, ki to priložnost izkoristijo za ogled Idrije. V programu za otroke se je predstavila Tina Zadnik s kamišibaj predstavo o znamenitem Scopoliju, spremljali pa so jo animatorji Mladinskega centra Idrija, trampolini in vrsta družabnih iger.
Letošnja izvedba je poleg gastronomske ponudbe postregla tudi z ustvarjalnim programom. Obiskovalci so se preizkusili v izdelavi idrijskih žlikrofov, v izdelavi »ledr žlikrofa« iz usnja ter tkanju na tkalsko deščico. Zavod ID20 in Mladinski center Idrija sta tako izkoristila priložnost, da projekta Common Good in Curae, ki ju izvajata v okviru programa Erasmus+, predstavita širši javnosti. Mestni muzej Idrija je s ponovitvijo predstave o tihotapki Melhiorci ter vodenimi ogledi idrijske kamšti zaokrožil dogodek s kulturnim programom.
Strokovna komisija je po dopoldanskem tekmovanju v kuhanju divjačinske bakalce, v katerem se je pomerilo osem lovskih družin, razglasila zmagovalca, in sicer lovsko družino z Mosta na Soči.
ZBIRALI SREDSTVA ZA OBNOVO PARTIZANSKE BOLNICE FRANJA
Novost je bil spremenjen način plačevanja, saj so kupone za hrano in pijačo zamenjale predplačniške kartice, s čimer želi organizator skrajševati vrste, olajšati izdajanje hrane, omogočiti večji raznolikost ponudbe ter ponuditi celostno izkušnjo festivala. Predplačniške kartice po festivalu ostajajo kartice ugodnosti, s katerimi obiskovalci dobijo več ugodnosti pri obiskih idrijske kulturne dediščine.
Na dogodku sta organizator in Mestni muzej Idrija zbirala tudi donatorska sredstva za obnovo Partizanske bolnice Franja in Rdeči križ Slovenije – predvsem kot odziv na nedavne poplave.
Večer je zaključil Ansambl Ikebana, ki je v akustični in manjši zasedbi kot Suho cvetje navduševal tudi preko dneva in zabaval obiskovalce, ki so posedali po travi v polni Mejci.
Tako je dogodek, ki ga sofinancirata Občina Idrija in Krajevna skupnost Mesto Idrija, ob podpori sponzorjev uspešno dokazal, da so idrijski žlikrofi res za vsak okus.
Zdaj že uveljavljen koncept z raznoliko ponudbo žlikrofov, sorodnih jedi kot so štruklji, dobro pijačo ter spremljevalnih kulturnim in ustvarjalnim programom ter aktivnostmi za otroke se je ponovno potrdil za pravega.