Na rednem marčnem zasedanju občinskega sveta v Idriji so se člani tega najvišjega organa lokalne samouprave seznanili s težavami v poslovanju Zdravstvenega doma Idrija. Ta je lansko poslovno leto sklenil z izgubo, kar je presenetilo marsikaterega člana sveta občine. Direktor Tomaž Glažar je s sodelavci že pripravil sanacijski načrt, ki ga je svet zavoda obravnaval in potrdil.
Objavljeno: petek, 15. marec 2024, 7:33 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Direktor je pred občinske svetnike razgrnil poslovanje zavoda in orisal težave s katerimi se soočajo. Največji problem je bilo pomanjkanje zdravnikov na področju družinske medicine, v nujni medicinski pomoči in v dispanzerju za ženske. Uspeli so zaposliti novega specializanta družinske medicine in dve zdravnici iz tujine, ki bosta izpolnili pogoje za prevzem splošne ambulante in ambulante otroškega in šolskega dispanzerja v letošnjem letu. Z delom je pričel Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov.
Leto so zaključili z negativnim finančnim rezultatom. Prvo polletje so sicer zaključili s pozitivnim rezultatom, zaradi investicije v kadre in nekritih povišanj cen materiala in storitev s strani zdravstvene zavarovalnice, se je v drugem polletju krivulja finančnega rezultata obrnila navzdol. Izgubo bodo pokrili s presežkom prihodkov iz preteklih let. Če se bo zaostrovanje na finančnem področju nadaljevalo, bodo po besedah direktorja primorani v zniževanje standarda tako za zaposlene, kot tudi paciente.
![](https://www.idrija.com/wp-content/uploads/2024/03/svet-obincinski-2.jpg)
V sanacijski načrt, ki ga je obravnaval in sprejel svet zavoda, so zapisali, da bodo od zaposlenih zahtevali dosledno izpolnjevanje plana aktivnosti, predvidenega na osnovi pogodbe z zdravstveno zavarovalnico. Po četrtletjih bodo nadzirali prihodke in stroške po dejavnostih in odgovorne opozarjali v primeru možnih odklonov. Letos zaključujejo obdobje prilagoditve 3,5 specializantke, ki jih sedaj financirajo iz lastnih sredstev. Ko bodo po strokovnem izpitu začele z rednim delom v ambulantah, bo njihove plače financirala zdravstvena zavarovalnica in ne več zdravstveni dom. Zadnji v nizu ukrepov za izhod iz neugodne finančne situacije je odločitev za sprotno prilagajanje cenikov tržnih dejavnosti glede na načrtovano negativno poslovanje v javnih dejavnostih. Poenostavljeno to pomeni, da bodo na tržnih programih, kot so ortopedija ali ultrazvok ustvarili dovolj dobička, da bodo z njim pokrivali morebitno izgubo v javnem programu.
V razpravi na zasedanju sveta občine je direktor Tomaž Glažar izpostavil, da se na razpis za podeljevanje štipendij bodočim zdravnikom nihče ne javi kljub temu, da vrednost te štipendije presega vrednost Zoisove štipendije.
![](https://www.idrija.com/wp-content/uploads/2024/03/tomaz-glazar-23232-1.jpg)