Občina Idrija se je po spletu naključij lansko leto znašla na vrhu primorskih občin po številu nesreč s smrtnim izidom. V zveriženi pločevini so izgubili življenje kar trije občani. Tragični dogodki so se zgodili v Idrijskih Krnicah, Kanomlji in na Keltiki med Spodnjo Idrijo in Želinom.
Objavljeno: petek, 1. marec 2024, 13:18 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Vzroki za prometne nesreče s smrtnim izidom so različni. Včasih gre za splet nesrečnih okoliščin, drugič za neprilagojeno vožnjo stanju na vozišču, tretjič morda tudi za zdravstvene težave voznikov. Ob pregledu delovanja policije na območju regije za lansko koledarsko leto je jasno, da je bil vsaki 10. povzročitelj prometne nesreče pod vplivom alkohola. Lansko leto se je na Severnem Primorskem zgodilo 763 prometnih nesreč. Policisti so v letu 2023 odredili 11.099 alkotestov in pri tem ujeli 587 voznikov, ki so vozili pod vplivom alkohola.
Resen problem so tudi mamila. Policisti so lani zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog odredili strokovni pregled 168 voznikom. 112 voznikov je odrejeni strokovni pregled odklonilo in s tem priznalo krivdo, na pregledu pa je bilo pozitivnih še 19. Najhujšim kršiteljem so policisti zasegli 135 motornih vozil, kazni pa so napisali kar 10.868 voznikom, ki so kršili takšne ali pa drugačne omejitve. 2.279 kršiteljev so le opozorili.
O vseh teh problemih so v oddaji Aktualno v TV studiu Idrijskih novic govorili Bojan Bizjak, načelnik Policijske postaje Idrija, reli voznika Blanka Kacin in Rok Turk, sodni izvedenec Miran Mozetič, predsednica sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Idrija Cirila Hladnik in župan občine Idrija Tomaž Vencelj.
Vsi so se strinjali, da je potrebno vožnjo v cestnem prometu prilagoditi razmeram na cestah in pozvali gledalce naj za volan ne sedejo, če so prej uživali alkohol ali mamila. Zanimive izkušnje hitre vožnje in tudi nesreč pa sta predstavila najboljša reli voznika v državi Rok Turk in Blanka Kacin.
Po zadnjih podatkih Agencije za varnost prometa so med slovenskimi vozniki najpogosteje prisotne droge: marihuana v 89 %, kokain (14 %) in amfetamini (10 %), ekstazi (9 %), nore gobice, LSD in pomirjevala – vsaka droga v 7 % ter heroin v 6 %, valij (apaurin, diazepam) in crack (vsaka droga v 5 %) in metadon v 4 %. Kar vsak tretji, ki vozi pod vplivom droge, to počne redno oziroma vsaj 3-krat mesečno.
Komandir idrijske policijske postaje je predstavil tudi skorajšnji »Dan odprtih vrat«, na katerem bodo policisti obiskovalcem predstavili delovanje in opremo. Potrdil je, da bodo v torek 5. marca, odprta tudi vrata malega zapora na policijski postaji, v katerem morajo prespati alkoholizirani vozniki osebnih avtomobilov.