S postrojem zastavonoš veteranskih in domoljubnih organizacij se je v ponedeljek, 24. junija ob 11. uri v Idriji, začela osrednja občinska proslava ob državnem prazniku – dnevu državnosti. Na proslavi je bilo veliko učencev osnovne šole, ki so 24. junija zaključili šolsko leto.
Objavljeno: torek, 25. junij 2024 ob 7:02 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Damijan Bogataj
Po dvigu slovenske zastave na drog na sotočju Idrijce in Nikove, je zbrane pozdravil župan Tomaž Vencelj. Povedal je, da je dan državnosti zanj najpomembnejši praznik in pozval vse naj ga spoštujejo. V znak spoštovanja pa je primerno, da na praznični dan izobesimo državno zastavo, saj je ta simbol naše Slovenije. V imenu veteranskih organizacij je, v odsotnosti predsednika veteranov vojne za Slovenijo, zbrane nagovoril Franci Ferjančič, osrednji govornik pa je bil dolgoletni poslanec in nekdanji župan Samo Bevk.




Zbrane je spomnil na dogodke pred 33 leti, ko je 25. junija 1991, slovenska skupščina sprejela vse potrebne osamosvojitvene dokumente, Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji, ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine in Deklaracijo o neodvisnosti. »Vse to je bilo mogoče zaradi, danes žal nepredstavljive, enotnosti Slovenk in Slovencev ter vseh državljanov in državljank na plebiscitu 23. decembra 1990, ko smo se odločali o tem ali želimo, da naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država. Ob tem usodnem vprašanju smo se poenotili kot še nikoli v svoji nacionalni zgodovini,« je povedal Samo Bevk. Prav on je leta 2005 kot poslanec takratni vladi in državnemu zboru predlagal, da se 26. december kot praznični dan samostojnosti, preimenuje v dan samostojnosti in enotnosti, kar je slovenski parlament tudi uzakonil.


Po slovesni razglasitvi države pred slovenskim parlamentom 26. junija, je takratni predsednik Milan Kučan svoj zgodovinski govor zaključil z besedami: »Nocoj so dovoljene sanje, jutri je nov dan«. Jugoslovanska ljudska armada je že naslednji dan začela oborožen napad na Slovenijo. Pričela se je vojna za osamosvojitev Slovenije. Zahtevala je številne smrtne žrtve in ranjene na obeh straneh. Uničenega je bilo tudi veliko premoženja. Malo starejši se še danes spominjajo silovite eksplozije v skladišču orožja in razstreliva JLA, ki je razdejala Črni Vrh nad Idrijo.
Govornik se je dotaknil tudi aktualnih razmer. »Še pred nekaj leti si nisem mogel predstavljati, da se bomo morali boriti za ohranitev bankomatov in poštnih nabiralnikov. Siromašenje kvalitete življenja še posebej čutimo v manjših lokalnih skupnosti po vsej državi. To je proces, ki se ni začel pred nekaj leti, temveč traja že skoraj dve desetletji, ne glede na to katera vlada je na oblasti. Začelo se je z ukinjanjem delovnih mest in številnih storitev na področju državne uprave ter premajhnega vlaganja na različnih področjih, od stanovanjske izgradnje do investicij za večjo dostopnost do širokopasovnih povezav. Prav zaradi tega moramo od države oziroma vlade zahtevati, da se ta proces zaustavi, pri tem pa imajo svoj del odgovornosti tudi lokalne skupnosti«.



Ob sklepu nagovora pa je še čestital vsem osnovnošolcem, ki so zaključili šolsko leto in se podali na zaslužene počitnice, ki naj bodo vesele, razigrane in polne dobre volje.