Starejši in kronični bolniki so ranljiva skupina, pri katerih sta pogosti bolezni gripa in pnevmokokna pljučnica povezani z visoko obolevnostjo in smrtnostjo. A ne zbolevajo le starejši. Težje poteke pljučnice zdravniki beležijo tudi pri mlajših. Tudi ti so dovzetni za pljučnico, ki se velikokrat razvije iz viroze.
Objavljeno: četrtek, 30. november, 07:04 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv NIJZ
“Kadarkoli govorimo o pljučnici, govorimo o dveh aspektih. Prvi je invazivnost povzročitelja (bakterije, atipične bakterije, virusi), drugi pa odpornost gostitelja. Gostitelj je pomemben. Običajno nekdo, ki ima odličen imunski sistem, redko zboli za pljučnico. Vedno je potrebno nekaj, kar zmoti normalno delovanje imunskega sistema. To je lahko stres, huda utrujenost, neprespanost” je na včerajšnji okrogli mizi z naslovom “Pnevmokokne okužbe: Kako ozavestiti o tihem sovražniku?” pojasnila prim. Katarina Osolnik, dr. med., specialistka interne medicine in pnevmologije iz Klinike Golnik.

Pnevmokoki so bakterije, ki jih poznamo že več kot 100 let. Obstaja okoli 100 različnih vrst oziroma sevov bakterije, med katerimi lahko večina povzroči razvoj bolezni – največkrat je to pnevmokokna pljučnica, nadalje pa lahko žal pride tudi do okužbe krvi in vnetja možganskih ovojnic oziroma meningitisa.
Sama okužba se prenaša kapljično, ob tesnem stiku dveh ljudi. Gre za okužene kapljice, ki jih ob dihanju, kihanju in kašljanju izločamo v okolico. Pljučnica domačega okolja med hospitaliziranimi bolniki lahko doseže med 10 in 20-odstotno umrljivost.
Znaki, ki kažejo na pnevmokokno pljučnico so zvišana telesna temperatura, težko dihanje, tresenje in kašelj, medtem ko so za pnevmokokni meningitis značilni zvišana telesna temperatura, glavobol in otrplost vrat

“Na kliniki Golnik se vedno znova srečujemo z velikim deležem bolnikov, ki jih zdravimo zaradi težje potekajoče in najtežje potekajoče pnevmokokne pljučnice, ki so starejši od 65 let. Poudariti je treba, da je z veliko študijami bilo dokazano, da so ljudje po 65. letu starosti ne le zaradi pridruženih bolezni (recimo sladkorna bolezen) veliko bolj ogroženi, temveč je pri njih tudi pričakovati težji potek bolezni, daljše zdravljenje in večjo pogostnost zapletov” pove prim. Osolnik.
Od konca leta 2022 je cepljenje proti pnevmokoknim okužbam na voljo brezplačno vsem starejšim od 65 let ter kroničnim bolnikom. Cepljenje se opravi z enim samim odmerkom, cepivo je varno, saj gre za mrtvo (inaktivirano) cepivo, kar pomeni, da vsebuje le očiščene delce mikroba in posledično ne more povzročiti pnevmokokne okužbe.