Pred dnevi je v javnosti odjeknila odločitev ministrstva za zdravje, da bodo v letih 2024 in 2025 ukinili financiranje delovanja nekaterih zdravstvenih programov po vsej Sloveniji. Najbolj bodo prizadeti občani, ki ne živijo v Ljubljani ali drugih velikih mestih, kjer je bolje poskrbljeno za zdravstveno varstvo občanov.
Objavljeno: sreda, 13. december, 10:50 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Kot sta na tiskovni konferenci poudarila strokovni vodja Zdravstvenega doma Idrija zdravnik Miloš Simov in direktor Tomaž Glažar vlada s to namero kaže neprimeren odnos do prebivalcev izven Ljubljane. “Povečuje se socialna neenakost in izničujejo se dolgoletna prizadevanja, da bi imeli vsi občani v tej državi enako dostopnost do zdravnikov. Nova uredba vlade sicer ne ukinja programov ampak financiranje le-teh. To pomeni, da bodo morali prebivalci na podeželju za slikanje na rentgenu sami plačati storitev, medtem ko bodo isto storitev za prebivalce Ljubljane v prestolnici opravili na račun zdravstvene zavarovalnice.“
Uredbo je podpisal Robert Golob v času, ko je ob funkciji predsednika vlade opravljal še funkcijo ministra za zdravje. Vodstvo idrijskega zdravstvenega doma je protestiralo pri vseh odločevalcih vendar ostajajo vrata teh zaprta. V brezizhodnem položaju so preko medijev opozorili javnost na zelo škodljive odločitve za ljudi na podeželju. Več o teh problemih je v TV studiu Idrijskih novic spregovoril direktor ZD Idrija Tomaž Glažar. Opozoril je tudi na nesmiselno ukinjanje financiranja otroške razvojne ambulante s katero so dojenčkom in materam zagotavljali povečano skrb za razvoj in zdravje. Odgovoril pa je tudi na vprašanja o že šest let dolgih pripravah na selitev v nove prostore, ki jih bo občina uredila v nekdanji upravni zgradbi tovarne Eta. Kdaj napovedujejo selitev in zakaj v ZD Idrija še vedno nimajo redno zaposlenega specialista ginekologije pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Z direktorjem Tomažem Glažarjem se je pogovarjal urednik Damijan Bogataj.