Vsako leto Zveza prijateljev mladine Slovenije organizira projekt Teden otroka, ki je namenjen popestritvi in obogatitvi aktivnosti, povezanih z otroki in mladostniki. Projekt se vedno odvija v prvem tednu oktobra, letos pa je bila osrednja tema »Zakaji in zatoji radovednosti«.
Objavljeno: četrtek, 9. november, 10:37 I besedilo: Vanesa Tončič I fotografije: Petra Treven
V tem času po ustanovah organiziramo razne ustvarjalne delavnice, predstave, skupinska petja, slikanje, gibalne aktivnosti, koncerti in še in še. V enoti Prelovec smo se letos odločili, da bomo Teden otroka obeležili z večdnevnim jesenovanjem. Zaposlene smo otrokom želele omogočiti dejavnosti, kjer bi prišlo do druženja na nivoju celotne enote in s katerimi bi jim pričarale občutek skupnosti. Strokovni delavki sta pripravili raznolike in pestre dejavnosti, ki so bile primerne za vse starostne skupine. Preko njih so se otroci urili v različnih spretnostih in veščinah na področju motoričnega, spoznavnega, čustvenega in govornega razvoja.
Prvi dan smo se zbrali na vrtčevskem igrišču, kjer nas je pričakalo gibalno dopoldne po postajah. Vrtec vključuje v delo z otroki FIT metodologijo, ki temelji na učenju v gibanju in gibanju skozi igro, kar pa posledično kakovostno vpliva na celostni razvoj otroka. Elemente metodologije sta strokovni delavki uporabili pri načrtovanju našega dopoldneva. Cilj je bil, da se vsi otroci preizkusijo v različnih gibalnih izzivih in s tem razvijajo predvsem motorične sposobnosti. Igre po postajah so se odvijale istočasno, med njimi pa so se nemoteno menjavali otroci. Ob vsaki zaključeni nalogi so otroci dobili žig na za to pripravljen kartonček. Tako so imeli pregled nad tem, na kateri postaji so že bili in katero morajo še obiskat. Na postajah so se preizkusili v sonožnem skakanju ali skakanju po eni nogi, hoji po vijugastih črtah, prepevanju in plesanju rajalnih iger, igranju igre Lisička, kaj rada ješ in Kdo se boji črnega moža, igri s padalom, metu na koš in preskakovanju ovir.
Pravo jesenovanje pa ne more biti brez peke kostanjev. Naslednji dan nas je na vozičkih za zajtrk pričakala velika košara kostanjev. Otroci so jih tipali, spoznavali, kje rastejo, na kakšen način jih lahko pripravimo, starejši pa so pomagali tudi pri rezanju kostanjev za dopoldansko peko. Na pomoč nam je priskočil tudi hišnik, ki je pripravil žar in kmalu je že prijetno dišalo. Vzgojiteljice in otroci smo se zbrali na igrišču, kjer smo neučakano opazovali peko in se nato s kostanji tudi posladkali. Nekateri otroci so tako imeli prvič priložnost, da se preizkusijo v lupljenju kostanjev ter spoznajo, kakšnega okusa so. Po malici je sledilo skupinsko druženje in igra na vrtčevskem igrišču.
Za prijeten konec našega jesenovanja smo se zadnji dan zbrali v igralnici, kjer smo se prepustili zvokom kitare in petju pesmi o jeseni. Otroci so prepevali pesmi in podajali lastne predloge.