Mestni muzej Idrija obeležuje 70 let delovanja. Je osrednji muzejski zavod na Idrijskem in Cerkljanskem, ki je pooblaščen za izvajanje javne službe muzealstva. V četrtek, 14. septembra, so na idrijskem gradu, kjer ima muzej sedež vse od ustanovitve, odprli jubilejno razstavo. Kot organizatorka se pod razstavo, ki so jo soustvarjali tudi drugi muzejski delavci, podpisuje Nastja Dejak.
Objavljeno: sobota, 16. september 2023 ob 9:15 | besedilo in fotografije: Damijan Bogataj
Prvi del odprtja je potekal v muzejski dvorani, kjer so zbrane nagovorili predstavniki javnega in kulturnega življenja. Domači župan Tomaž Vencelj je poudaril, da so v muzeju shranjene zgodbe bogate in sila raznolike. Opozoril je tudi na nevarnosti, ki pretijo muzejskim objektom in zbrane spomnil, da nad staro rudarsko hišo visi zemeljski plaz, ki ga bo moral nekdo sanirati. Direktor muzeja Miha Kosmač si je, ob pohvalah sedanjim in nekdanjim sodelavcem, zaželel predvsem boljših pogojev za delovanje v prihodnje. Čez deset let naj bi po njegovem mnenju moral muzej imeti primerne depoje, samostojno konservatorsko delavnico in zaposlenega konservatorja in nemara tudi arheologa. Te nove zaposlitve so nujne za ohranitev muzeja in njegov razvoj.
Osrednja gostja odprtja razstave je bila državna sekretarka Kaja Širok, ki ob omembi Idrije najprej pomisli na dediščino in potem seveda tudi na žlikrofe – stoletja redne spremljevalce življenja v Idriji. Po njenem mnenju ima muzej v Idriji dušo in to naj s ponosom in smeleje kot doslej postavlja na ogled javnosti. »Želim vam veliko kulture v najširšem smislu in znotraj te kar največ srčne kulture, saj je ta sol našega življenja« je dodala slavnostna govornica ter posebej pozdravila dolgoletno direktorico in aktualno nosilko Valvasorjevega priznanja za življenjsko delo, Ivano Leskovec.
O razstavi je spregovorila avtorica Nastja Dejak. Poudarila je, da so razstavo zasnovali kot sprehod s predmeti, ki so nas v sedmih desetletjih spremljali na vsakdanjih poteh. Ob ogledu razstave se predvsem starejši obiskovalci takoj potopijo v minula desetletja. Mladina pa bo lahko spoznavala preteklost iz katere je zrasel njihov današnji vsak dan.
Glasbeni program na odprtju razstave je bil posebej imeniten. Nastopil je družinski godalni trio Kacin iz Idrije pod vodstvom učiteljice violine na idrijski glasbeni šoli Petre Jurič. Po koncu nastopa so bili deležni nedeljivih pohval za odlično izvedbo zahtevnega programa. Posamezne točke odprtja je domiselno in izvirno povezovala Tjaša Jurman iz Cerknega.