V Galeriji Magazin nad Mestno knjižnico in čitalnico Idrija smo v torek, 12. decembra planinci in ljubitelji narave »brali gore«. Dogodek je bil organiziran v okviru mednarodnega dneva gora in akcije »Brati gore«, ki je ideja Alpske konvencije in letos poteka že devetič.
Objavljeno: sreda, 13. december, 14:40 I besedilo: Anka Rudolf I fotografije: Tanja Čuk, Manca Ogrin
V goste smo povabili raziskovalno-pustolovskega in zgodovinsko-radovednega pisatelja, ki vestno popravlja napačne zapise in polni še nezapisane vrzeli planinske zgodovine. Pogovarjali smo se s pisateljem Dušanom Škodičem o njegovi zadnji, peti knjigi s pomenljivim naslovom Triglav je naš, ki je jeseni izšla pri založbi Planinske zveze Slovenije. Polno dvorano Galerije Magazin sta pozdravila Milanka Trušnovec iz Mestne knjižnice in čitalnice Idrija ter vodja slovenskega predsedovanja Alpski konvenciji Emil Ferjančič.
V zanimivem pogovoru z avtorjem, ki ga je vodila Anka Rudolf, nam je le-ta osvetlil začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem. To je obdobje, v katerem so slovenske gore zaznamovali najprej posamezniki, od druge polovice 19. stoletja pa zlasti nemško in avstrijsko planinsko društvo, ki je v našem prostoru pustilo globoke sledi, tudi v povezavi s Slovenskim planinskim društvom.
Razvoj organiziranega planinstva in alpinizma v avstro- ogrski monarhiji je bil prepleten s prebujanjem narodne zavesti, ki je trčila ob hotenja tukaj živečih Nemcev, ki so te gore prav tako imeli za svoje. Kako so eni in drugi gradili koče, nadelovali in markirali poti, plezali in iskali svojega prostora pod soncem, malodane včasih tudi s pestmi. Mnogo tega in še ostalih triglavskih zgodb je zapisanih v knjigi. Prisrčno vabljeni k branju.