Mesto žensk je pred osmim marcem petič podelilo nagrade ženske o ženskah. Letos so jih prejele pisateljica Dijana Matković, profesorica in sociologinja Sonja Lokar, režiserka Tjaša Črnigoj, pisateljica in prevajalka Tea Hvala ter kolektiv Rejv utopija.
Objavljeno: sreda, 6. marec 2024, 11:40 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: Nada Žgank, Žiga Živulović ml.
Komisija je letos izbirala med 175 nominiranimi posameznicami in kolektivi, za katere je zapisala, da si prepoznanje njihovega prispevka k vidnosti in ustvarjanju boljših življenjskih pogojev zaslužijo prav vse. Nagradili pa so jih lahko le pet.
Med temi je tudi Tea Hvala, ki ideje feminizma razširja v različnih vlogah: kot pisateljica, urednica, prevajalka, pedagoginja, kuratorka in organizatorka umetniških dogodkov, delavnic, javnih debat, predvsem pa aktivistka. “Za Teo Hvala lahko rečemo, da ima aktivizem v krvi. Z neverjetno lahkotnostjo se giblje med različnimi prostori in širi feministično misel tako v obliki strokovnih člankov kot tudi na predavanjih in razpravah, v katerih feminizem približa ljudem, ki jim teorija ni blizu ali pa jim je ta beseda neke vrste nepridipravka,” piše komisija o nagrajenki, ki je med drugim na Radiu Študent ustvarjala oddaje Sladostrastje, Prosti pad in Sektor Ž, prvo radijsko oddajo o feminizmu v Sloveniji, v svojem vsestranskem delovanju, katerega rezultat je med drugim 122 zadetkov na Cobissu, pa “opozarja na dostikrat spregledan razredni vidik feminizma, saj meni, da če govorimo o enakih možnostih, to pomeni enake socialnoekonomske pravice, ne le identitetnih in političnih pravic“.
Tea Hvala je ob prejemu nagrade za Idrijske novice povedala: »Nagrado ženske o ženskah jemljem kot veliko priznanje zase in za vse feministične pobude, s katerimi sem sodelovala ali še sodelujem: od festivalov, ki dajejo prostor angažiranim, drznim umetnicam in raziskovalkam, do številnih aktivističnih pobud, nevladnih organizacij in medijev, ki opozarjajo na pereče vidike neenakosti v Sloveniji, posebej na naraščajo socialno neenakost. Ta je povezana s prekarizacijo dela, prenizkimi pokojninami, nedostopnostjo stanovanj in javnega zdravstva, pomanjkanjem prostora v javnih vrtcih, pa tudi s predsodki do žensk, spolnih manjšin in priseljencev – težavami, ki jih žal dobro poznamo tudi na Idrijskem in Cerkljanskem. Nagrado zato jemljem kot priložnost za javno opozarjanje na dejstvo, da lahko samo skupaj – z medosebno pomočjo in pritiski na vsakokratno lokalno in državo oblast – poskrbimo za to, da bomo dobro živeli vsi, ne le privilegirana peščica.«
Tea Hvala je bila najprej doma v Šebreljah, med študijem v Ljubljani, kasneje v Idriji in Cerknem. V ustvarjalnem smislu pa je doma povsod, kjer je potrebno dvigniti glas in opozoriti na zapostavljenost žensk in nujnost njihovega boja za enakopravnost v družbi. Leta 2021 je bila Tea Hvala gostja oddaje o kulturi v TV Studiu Idrijskih novic. Posnetek pogovora, ki ga je pripravila in vodila Sonja Benčina si lahko pogledate na spodnji povezavi.