Z okoli 1.500 prebivalci je Spodnja Idrija drugo največje naselje v Občini Idrija. Nekdaj povsem ločeni se obe mesti počasi zlivata v somestje na področju šolstva, kulture, gospodarstva in še drugih dejavnosti.
besedilo Damijan Bogataj I fotografije: arhiv IN, arhiv KS Spodnja Idrija, Branka Štremfel
Spodnjeidrijčani so razočarani nad pišmeuharskim odnosom bank in pošte do Spodnje Idrije. Ta je v zadnjih desetletjih izgubila poslovalnico pošte, banke in z njo tudi bankomat. V neskončnem iskanju dobička banke in pošta zapirajo enote po manjših krajih in s tem korenito krnijo kakovost življenja tamkajšnjim prebivalcem. Prošnje, pobude in protesti Spodnjeidrijčanov niso obrodili pričakovanega rezultata. Prvi med zagovorniki enakih možnosti za življenje v teh krajih je predsednik sveta KS Vojko Carl. Kot dolgoletni lokalni politik ima obilo izkušenj na področju urejanja skupnih zadev. Na skoraj vseh volitvah je bil izvoljen v svet občine in krajevne skupnosti. V aktualnem mandatu so ga člani sveta izvolili za svojega predsednika.
Pred skorajšnjim praznikom kraja je bil gost v oddaji Aktualno v TV Studiu Idrijskih novic. V pogovoru z urednikom Damijanom Bogatajem je pohvalil sodelovanje z gospodarstvom in orisal delovanje društev na področju kulture, športa, mladinskih dejavnosti in ohranjanja dediščine. Spodnja Idrija ima povsem nov vrtec in korenito posodobljeno šolsko poslopje. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja se bodo lotili prenove kulturne dvorane v kateri bodo zgradil tudi balkon z dodatnimi 50 sedeži. Dvorana bo po rušitvi Rudniške dvorane v Idriji prevzela vlogo osrednjega kulturnega hrama, ki bo omogočal uprizarjanje gledaliških in glasbenih dogodkov. Objekt bodo tudi energetsko sanirali, ga dogradili in povsem prenovili sanitarije in okolico.
Mnogi se še spominjajo mednarodnega tekmovanja v urejanju naselij Entente Florale na katerem je Spodnja Idrija leta 2001 osvojila laskavo srebrno odličje. »Tega smo bili zelo veseli a nam prinaša nemalo skrbi za ohranjanje doseženega« je povedal Vojko Carl. Po njegovem mnenju bi Fara, kot se v pogovornem jeziku najpogosteje imenuje Spodnja Idrija, lahko učinkoviteje porabila javna sredstva, če bi krajevna skupnost ohranila status pravne osebe. Tako kažejo izkušnje iz let, ko so Spodnjeidrijčani sami vodili tudi zahtevne javne investicije. Sedaj so vse te funkcije prenesene na občinsko upravo v Idriji.
Kdaj bodo gradbeni delavci dokončali gradnjo nove ceste in kolesarske steze med Idrijo in Spodnjo Idrijo, kdaj bo Fara dobila obvoznico in cestni predor pod pokopališčem ter nov most in zakaj Aldo Kumar ne pripelje na koncert svojih glasbenikov iz skupine Anbot tudi v Spodnjo Idrijo pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic.
- Svet KS Spodnja Idrija
- Vojko Carl – predsednik
- Silvij Štremfelj – podpredsednik
- Roko Marinac
- Helena Sever
- Jadranka Drobnič
- Amadej Jereb
- Marjan Kenda
Pr’Farski dnevi 2023 bodo ponudili številne prireditve od košarke za pokal prfarske kaze do zabav z različnimi ansambli. Nastopili bodo Keltika, Ansambel Saše Avsenika, Ditka in Tice. Organizirali bodo pletenje bršljanovih vencev, kino na prostem v amfiteatru za župniščem. V cerkvi bodo potekale svečane maše, v stari šoli pa se obeta razstava čipk domačih klekljaric. Za piko na i pa se bodo na praznovanje s svojimi lepotci pripeljali še člani Tomos kluba