V letu 110-letnice rojstva Črtomirja Šinkovca so 1. in 2. junija na Vojskem potekali že 6. Šinkovčevi dnevi poezije. Začetek poletja – tokrat mesec prej kot v preteklih letih – je na Vojskem v znamenju poezije, odkar organizacijski odbor pod častnim pokroviteljstvom bivšega predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka in na pobudo dr. Uroša Lipuščka tam prireja dvodnevno pesniško druženje.
Objavljeno: sreda, 5. junij 2024 ob 7:54 | besedilo: Milanka Trušnovec | fotografije: Vladimir Kržišnik, Rado Božič in Milanka Trušnovec
V soboto, 1. junija, se je približno ducat literarnih ustvarjalcev z vseh koncev Slovenije zbral na delavnici pod vodstvom mentorice Alje Adam in ob spremljavi glasbenika Žige poskušal prestopati ustaljene (po)ustvarjalne okvire. Ko se je sončen vojskarski dan prevesil v prijeten večer, pa sta Dragica Čuk Novak, ki je bila lansko jesen gostja pisateljske rezidence v organizaciji Založbe Bogataj, in Irena Hvala v bujen šopek iskrivo povezali spomine na zanimive ljudi in usode zlasti vojskarskega porekla, kot jih je zapisala avtorica. Iz njenih zaenkrat še neobjavljenih besedil, združenih pod naslovom Pezdir, so brale članice KUD Planika Vojsko Mojca Magajna, Kristina Ipavec in Urška Poljanec, zapela pa so Čekovnška t’kleta pod vodstvom Majde Lužnik.
Nedeljsko dopoldne je bilo v znamenju spominjanja, kajti – kot je v pesmi Amputacija zapisala Alja Adam – spomini so »morda edina vez, ki nas pripenja na ta svet, / potem ko umremo.« Položili smo cvetje na grob Črtomirja Šinkovca in obiskali njegovo rojstno hišo Pri Smodinu, na kateri je bila leta 2004 postavljena spominska plošča. Tudi srečanje s Partizansko tiskarno Slovenija vedno znova oživi fantastične zgodbe iz naše polpretekle zgodovine. S Hudournika smo uživali v ne sicer idealnem, a vseeno osupljivem razgledu in se k spominom vrnili ob grobišču na Vojščici, kjer »preprosto, skromno, kot živeli so, junaki spijo / tam v srčku, ograjenem na ravnici« (Črtomir Šinkovec). Z recitacijami in glasbo so nastopili udeleženci pesniške delavnice.
Odlično obiskano zaključno prireditev, na kateri je v navdušujoči interpretaciji Laure Podgornik in Benjamina Jerama zaživela Šinkovčeva pesniška beseda, je intoniral komorni orkester Forma musica pod vodstvom Petre Jurić Pavšič, in sicer z Istrsko suito Alda Kumarja, s čimer smo se poklonili tudi 70-letnici rojstva tega izjemnega skladatelja. Preko video povezave je zbrane pozdravil dr. Danilo Türk, čigar sporočila so vedno poglobljeno-aktualna: »Literatura mora živeti med ljudmi ves čas. Ne zadošča, če je zaklenjena v knjižnicah ali na knjižnih policah in jo uporabljamo samo od časa do časa. /…/ Prisluhnimo tistim, ki imajo kaj povedati človeštvu.« Nagovoril nas je tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc, osrednje pozornosti pa so bile deležne nagrajene pesmi osnovnošolskih in odraslih ustvarjalk in ustvarjalcev.
Leto 2024, ko obeležujemo 110-letnico Šinkovčevega rojstva, se bo kmalu prevesilo v svojo drugo polovico, a se bo (morda) zasvetilo še s kakšnim kulturnim bliskom, npr. z izdajo večjezične zbirke, postavitvijo spominske klopi in razstavo Ex-tempore Likovnega društva Cinober Idrija, ki se prav tako navdihuje z ustvarjalnostjo Črtomirja Šinkovca. Vse to pa le, če bo idejam sledil tudi kapital.