Turk še tretjič najhitrejši na idrijskem reliju

Erik Logar

IDRIJA, 29. oktobra 2019 - S 13. izvedbo Relija Idrija se je končala 28. sezona slovenskega reli prvenstva. S tretjo zmago se je Rok Turk po številu zmag na reliju v Idriji na prvem mestu izenačil z Aleksom Humarjem, med sovozniki pa v Idriji še nihče ni slavil trikrat.

Seveda je zmaga pred domačimi navijači v domačem kraju nekaj najlepšega. Hvala vsem, ki ste naju prišli spodbujati na hitrostne preizkušnje in pozdraviti v servisno cono. Z Blanko sva si vsekakor želela z novo zmago zaključiti letošnjo uspešno sezono in uspelo nama je.

Rok Turk,

zmagovalec relija

Turk je s sovoznico Blanko Kacin (Hyundai i20 R5) zmagal prav na vseh devetih hitrostnih preizkušnjah in tako sta na najboljši možni način zaključila letošnjo sezono, v kateri sta osvojila tretji naslov državnega prvaka, Turk in Kacinova pa sta osvojila tudi naslov prvaka Srednje evropske cone. Za idrijske voznike relija je to že 14. naslov državnega prvaka, osvojili so torej točno polovico vseh. Najuspešnejši dirkač je še vedno Darko Peljhan, ki je naslov prvaka osvojil šestkrat, le enega manj pa ima v svoji zbirki Aleks Humar. Medtem ko je slednji tokratni reli spremljal v vlogi gledalca, pa je Darko Peljhan, le nekaj tednov pred srečanjem z Abrahamom, še vedno aktivno sodeloval na reliju. In to zelo uspešno, saj sta s sovoznikom Matejem Čarjem (VW Polo Proto), kljub težavam s pnevmatiko, osvojila skupno tretje mesto. Peljhan in Čar ste s tem dosežkom osvojila tudi naslov državnih podprvakov. Med obe idrijski posadki se je uvrstila še nemško-avstrijska naveza Albert von Thurn un Taxis – Bernhard Ettel (Škoda Fabia R5), ki je za zmagovalno posadko zaostala minuto in pol. Nemec je po prihodu v cilj pohvalil izbiro trase, čemur so pritrdile tudi ostale sodelujoče posadke, izpostavil pa je slabši oprijem asfaltne podlage, v primerjavi z dirkami v tujini. Le dobre tri sekunde je za zmagovalnim odrom zaostal nemški dirkač Hermann Gassner ml. (Toyota GT86), ki pa je bil najhitrejši med vozili s pogonom na en par koles. Na zadnji preizkušnji sta končno peto mesto izgubila Martin in Miran Mlinar (Peugeot 208), a bila kljub temu druga v diviziji 2. Lep del dirke sta bila zanimiv boj s posadko Simon Mlinar – Erik Bizjak (Peugeot 208), a slednja sta se soočala s tehničnimi težavami, prebita pnevmatika pa ju je izločila iz tega boja in ju potisnila na končno 27. mesto. Odlično je nastopil Matic Humar, s sovoznico Niko Jereb (Renault Clio) sta domači reli, kljub prebiti pnevmatiki na prvi preizkušnji, zaključila na visokem 11. mestu, ob tem pa sta tudi zmagala v diviziji 3 in diviziji 4 državnega prvenstva. Aleks tako v svojem sinu dobiva dostojnega naslednika. Velik razlog za zadovoljstvo je imel tudi Darko Vončina, ki bere zapiske neuničljivemu Slavku Komelu, dirko sta namreč zaključila na 16. mestu, dve mesti pred posadko Jan Medved – Izidor Šavelj. Zelo tesen je bil razplet za mladinskega prvaka med sovozniki, kjer je manj kot 5 sekund ločilo mlado Idrijčanko Hano Vihtelič, da bi že v prvi sezoni osvojila naslov prvakinje. A kljub temu je lahko zadovoljna z nastopom, v katerem sta z Erikom Bernikom dirko zaključila na skupnem 21. mestu, obenem pa je naslov mladinske podprvakinje med sovoznicami lepa spodbuda za naprej. Enako pa velja tudi za Nejca Mraka in Asjo Plesničarja, s Suzuki Swiftom sta domači reli zaključila na tretjem mestu v najšibkejši diviziji, Nejc je bil ob tem tudi drugi v mladinski razvrstitvi med vozniki. Osmoljenca v tej diviziji sta nedvomno Franci Božič (Škoda Fabia 1.4), ki je še pred zadnjo hitrostno preizkušnjo vodil, prav na zadnji pa odstopil in ostal brez zmage, ter Jure Jereb (VW Polo 1.4), ki je bil v boju za drugo mesto v državnem prvenstvu divizije I, a moral zaradi okvare motorja odstopiti. Kljub temu je sezono končal na tretjem mestu v skupnem seštevku te divizije. Med 52 posadkami, ki so uspešno privozile do cilja, se je na 51. mesto uvrstila posadka Andrej Mrak – Jani Drnovšček s fičkom. Enajst posadk je reli zaključilo predčasno.

Letošnja trasa je bila sicer skoraj v celoti spremenjena, izjema je preizkušnja proti Kanomeljskemu razpotju, lepo vreme pa je ob ceste privabilo precej več gledalcev kot lansko deževje. Sezona se je tako zaključila na najlepši možni način, Idrija pa je še enkrat več dokazala, da spada med osrednje centre slovenskega relija.