V prijetnem vzdušju Hotela Jožef so se v torek, 7. novembra zbrali avtomobilski navdušenci, ki so prisluhnili pogovoru med štirimi damami, ki so, vsaka na svoj način, zaznamovale dirkaško sceno v Sloveniji in še prej v Jugoslaviji.
Objavljeno: četrtek, 9. november, 7:03 I besedilo: Anja Dolenc I fotografije: Anja Dolenc, vir Fb stran AŠSLO
Okrogla miza pod imenom Hitrejše od živega srebra je bila rezervirana za Romano Zrnec, Asjo Zupanc, Blanko Kacin in Katarino Mohorič. V dvournem sproščenem klepetu, ki ga je vodil Erik Logar so se dotaknili različnih tem, vezanih na avto-moto svet. Dirkačice so spregovorile o svojih prvih kilometrih, o zanimivih pripetljajih, ki so se jim skozi dirkaško kariero zgodili, tako na hitrostnih preizkušnjah kot izven njih. Zbranim so orisale svoje občutke sreče in zadovoljstva ob vsaki prevoženi ciljni rampi.
Obudili so spomine na Rally Saturnus, na katerem je leta 1987 Romana Zrnec, kot edina ženska predstavnica na dirki, postala najvišje uvrščena slovenska oziroma takrat še jugoslovanska udeleženka. Svojo dirkaško kariero je pričela v Mini morrisu, s katerim se je udeležila hitrostne preizkušnje na Hrušici pri Logatcu.

Z dirkanjem je zaključila leta 1990, ko se je posvetila družini in družinskemu podjetju. V vseh letih, ko je aktivno sodelovala na dirkaški sceni, se je na leto udeležila tudi 15 relijev. Poudarila je kako pomembna je psihofizična priprava voznika. Reliji v državnih prvenstvih so bili daljši kot so dandanes in tako voznik, kot sovoznik sta morala ohranjati fokus do cilja.
Na vprašanje kakšne izkušnje ima kot ženska med večinoma moško populacijo v reliju, je odgovorila, da je v začetku občutila dvom iz strani ostalih dirkačev, da je bilo morda malce manj sodelovanja in izmenjave informacij. A ob prikazanih dobrih rezultatih, so ji vedno čestitali. Zopet je za volan dirkalnika sedla pred štirimi leti, ko so jo kot eno izmed 16 legend slovenskega rallya povabili v Areno kamnoloma Verd.

“Do sovoznika sem vedno čutila veliko odgovornost. Takrat, na gorskohitrostni preizkušnji v Črni Gori, ko sem bila v avtomobilu sama, sem zagotovo vozila hitreje.”
Med gostjami okrogle mize je bila tudi Asja Zupanc, ki je veljala za uspešno naslednico Romane Zrnec, saj je pri svojih zgodnjih tridesetih, z dvema zmagama v pokalu Seciento in uspešnih gorskohitrostnih dirkah in relijih, že nekaj let veljala za najhitrejšo voznico. Svojo dirkaško pot je začela leta 1987 v kartingu. Z Blanko Kacin v Mitsubishiju lancer EVO9 sta predstavljali slovensko žensko posadko, ki je leta 2011 zmagala v skupni razvrstitvi mednarodnega pokala Mitropa.


V letih, ko je aktivno sodelovala na dirkah, sta poleg nje sedeli tudi idrijčanki Tajda Turk in Maja Hribar. V smehu je povedala, da ji je v spominu še vedno ostalo nekaj narečnih besed iz idrijskega konca. Tekom njene športne kariere jo je pod okrilje vzel Nemec Hermann Gassner, in kot je sama povedala, je bilo dirkanje v tujini ugodneje že zaradi samih štartnin.
Poleg Asje Zupanc je sedela Blanka Kacin, ki se edina lahko pohvali s petimi osvojenimi naslovi med sovoznicami. Spomnila se je, kdaj je prvič stekel pogovor o tem, da bi kot sovoznica nastopila na dirki. Prvič je poleg Jureta Mraka v Yugu sedela leta 2008 na 2. Rallyu Primorje Ajdovščina. Na kar nekaj dirkah je v naslednjih letih usmerjala voznika Andreja Mraka, pa seveda tudi Asjo Zupanc. Od leta 2014, ko je Asja zaradi porodniškega dopusta prekinila dirkanje, pa z voznikom Rokom Turkom uspešno dobivata tako dirke kot tudi naslove državnega prvaka. Posebej je izpostavila trenutek, ko sta z Rokom osvojila prvo skupno zmago. Skupaj dosegata številne mejnike v svetu dirkanja. Na vprašanje Erika Logarja, o naslednjem izzivu, ki sta si ga zastavila z Rokom Turkom, je odgovorila, da ju ta čaka že ta vikend na dirki po Idriji in okolici.

“Dirkanje je način življenja. Meni to odgovarja in tak življenjski slog živi cela moja družina.”
Ime prve voznice na sceni slovenskega relija iz Idrije, ki obenem velja za drugo voznico v Sloveniji, ki je sedla za volan dirkalnika pa je Katarina Mohorič, ki je svojo prvo dirko odpeljala prav v Idriji.

Leta 2001 se je v Idriji odvil Superspecial na trasi, kot ga pričakujemo letos. Vrata v svet dirkanja ji je odprl Darko Peljhan, je pa tudi ona že pred tem tekmovala v kartingu. Že od samega začetka je bila odločena, da ne želi biti sovoznica. Še vedno jo spremljajo lepi občutki na dirkaške kilometre, ki jih je s sovoznico Dolores Moravec, prevozila v avtomobilu Ford Ka.
Vse štiri sogovornice so si delile mnenje, da je za vstop in obstoj v svetu dirkanja pomembno to, da začneš sam, da pokažeš dobro, konstantno in nenazadnje varno vožnjo. Seveda niso zanemarile dejstva, kako pomembna pri tem športu so sponzorska sredstva in promocija. Kot vzor, po kateremu so se zgledovale so izpostavile tako Michele Mouton, ki je kot najuspešnejša ženska voznica relija v zgodovini, v prvi polovici osemdesetih osvojila tudi tri relije za svetovno prvenstvo, kot tudi Sebastiena Loeba, ki je osvojil devet zaporednih naslovov prvaka.

Pogovor v Hotelu Jožef se je zaključil z objavo liste prijav za 16. Rally Idrija, ki se bo ta vikend odvijal na štirih različnih hitrostnih preizkušnjah v občini Idrija. Dirka se bo pričela v soboto z znamenito HP Idrija. Na štartu dirke pričakujemo kar 80 prijavljenih posadk. Na dirki bo v vlogah voznic in sovoznic sodelovalo čez dvajset predstavnic ženskega spola.