V Sloveniji smo v 30 letih izgubili 100 podružničnih šol. Med šole, ki jim zaprtje ne grozi, vsekakor sodi podružnična šola v Ledinah nad Idrijo, ki jo je dolga leta vodila učiteljica Ivica Šemrov. Zanjo je letošnji 1. september nekaj posebnega saj bo to šolsko leto zadnje v njeni učiteljski karieri. To je izpolnila z odgovornim delom, iskanjem novih in novih izzivov in zavzemanjem za uveljavljanje podružničnih šol na ravni države.
Objavljeno: petek, 1. september 2023, 12:13 / posodobljeno: 2. september, 9:51 I besedilo: spletno uredništvo I foto: arhiv IN, Ivica Šemrov
Podružnične šole smo v Sloveniji dobili s šolsko reformo leta 1958. V nekdanji veliki občini Idrija, ki je obsegala ozemlje današnjih občin Idrija in Cerkno, je takrat ob glavnih šolah delovalo še 35 podružnic. Danes od teh vztrajajo le še podružnice v Šebreljah, Ledinah in Godoviču. Vse ostale so najprej začasno in potem trajno zaprli. Zadnjo v nizu teh je ta usoda doletela šolo v vasi Zavratec kljub temu, da je lansko leto potekala široka akcija za ohranitev te šole.
V Ledinah 1. septembra stopa čez šolski prag 32 otrok. Za njihovo nabiranje znanja bo skrbelo 7 učiteljev v 3 oddelkih. Dva bosta kombinirana in 1 bo samostojni. Šola bo učencem zagotavljala tudi jutranje varstvo in popoldansko podaljšano bivanje.
Ivica Šemrov:
“Ob vseh križih in težavah s prostori
pa lahko ugotovimo, da je kakovost pouka
na naši podružnični šoli povsem primerljiva,
če ne celo višja kot na večjih matičnih šolah.“
Ivica Šemrov je svoj prvi šolski dan v vlogi učiteljice na podružnični šoli v Ledinah opravila daljnega leta 1985. Od takrat do danes se poslopje bistveno ni spremenilo. Občina ga vsako leto za silo pokrpa in obljublja korenito sanacijo. Do te pa ne pride. Šolsko poslopje, ki so ga zgradili že leta 1883, so temeljiteje obnovili le v letih po drugi svetovni vojni. Za tako veliko število otrok bi danes potrebovali več učilnic in spremljajočih prostorov ter predvsem telovadnico. Ker te nimajo morajo športno vzgojo izvajati na prostem ali pa se odpeljati na matično šolo v Spodnjo Idrijo. Veliko k navdušenju za šport na vasi pripomore tudi Nogometni klub Ledine, v katerem sistematično skrbijo za rekreacijo otrok.
»Ob vseh križih in težavah s prostori pa lahko ugotovimo, da je kakovost pouka na naši podružnični šoli povsem primerljiva, če ne celo višja kot na večjih matičnih šolah. Vsi učitelji so zavzeti za svoje delo in to potrjujejo tudi primerjalni rezultati, ko učenci v šestem razredu pridejo na matično šolo.« pove učiteljica Ivica Šemrov, ki delovanje podružnic zelo dobro pozna. Kar dva mandata je bila tudi predsednica vsedržavnega društva v katerem so povezani učitelji podružničnih šol. Zaradi njenega zavzemanja za kakovost pouka na podružnicah jo spoštujejo in cenijo tudi na Zavodu za šolstvo in šolskem ministrstvu, kjer bolj ali manj podpirajo ohranjanje uveljavljenega sistema podružnic. Z delovanjem teh so zadovoljni tudi starši, saj je otrokom na nižji stopnji prihranjeno vsakodnevno, včasih tudi stresno in nevarno, prevažanje v dolino do matične šole.
Več in podrobneje o prednostih podružničnih šol, o sodelovanju med šolo in krajem ter tudi o tem, kako je pred leti kot učiteljica poučevala tudi svoje otroke pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Z ugledno učiteljico se je pogovarjal urednik Damijan Bogataj.