Novica, da je Direkcija RS za ceste spet podaljšala rok za dokončanje gradnje ceste in kolesarske steze od Marofa do Spodnje Idrije, je med vsakodnevnimi uporabniki te ceste naletela na burne odzive. Na uredništvo smo prejeli zapise več razburjenih občanov, burna pa je bila tudi izmenjava mnenj na FB kanalu. Povzemamo samo nekaj najzanimivejših.
Objavljeno: sreda, 22. november, 14:06 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Janez Jereb je zapisal, da “to je kolesarska Kalce – Robič pa od Kalc do Godoviča ni 0, od vrh Zale do Podroteje drugi 0, od stare OŠ v Sp. Idriji pa dol vodno proti Tolminu je pa tudi v naslednjih letih ne bo.” Ivana Gantar je pogled razširila proti Tolminu. “Tu v tej državi glava ne ve, da rit tišči srat. Koliko let je od tega, ko se je delala rekonstrukcija Želin – Idrija pri Bači, takrat bi lahko delali še kolesarsko stezo, zdi se mi, da je kolesarjenje neka nova vrsta prevoznega sredstva, oziroma športa. Le nekaj let nazaj še ni bilo nobene potrebe. To je metanje državnega denarja v žepe kapitalistom.” Simon Šubic je zapisal: “Sam zgodbice prodajajo, tak nesposobni gradbinec bi moral penale plačevat ampak on za nagrado dobi anekse plus podaljšani rok izvedbe. Evo, to je Slovenija.” “Ko se pelješ mimo izgleda, da je signal za Kosovo samo na tem odseku!” pa je ugotovila Tatjana Reven.
Gregor Kodela se ne strinja s predstavljenimi razlogi za podaljšanje roka izvedbe: “Izvedba lovilnih sistemov in zaščite brežin čez zimo ne bo mogoča? Kdo ima koga tu za norca? 3 mesece je že narejen golosek, se pred enim tednom so bile temperature 15 stopinj ali več, na brežini ni bilo žive duše! So prav čakali na zimo, da lahko v miru »zatežijo« za aneks? In posledično spomladi (spet) za višje cene?” Nekoliko humorja je v javno debato na FB vnesel Dare Likar z vprašanjem: “A da bo po jeseni prišla pa zima!? Kaj takega!!”
Med razpravljavci, ki so priznali zmoto je bil tudi Dare Kaurič. Zapisal je: “Zgleda, da sem bil prevelik optimist glede dokončanja del. Pol leta nazaj sem napovedal, da bo odprtje sovpadalo z otvoritvijo Čipkarskega festivala 2024. Očitno sem kiksnil!” Bogdan Rupnik pa je predlagal ostrejše ukrepanje: “Ni druge kot državna nepokorščina, zapret cesto protestno za dva dni!!!!! Naj direkcija dobi pa drugega izvajalca za končanje, če so sedanji nesposobni.” Zlate Horvat je bral tudi med vrsticami: “Če preberemo med vrsticami, je bil ponovno pogoj za dokončanje aneks. Se pa bojim, da ne zadnji. Lahko pa si ogledate najdražjo kolesarsko od Mosta na Soči pa do Tolmina, predvsem kadar je dež.” Da pa gradnja ceste med Marofom in Spodnjo Idrijo ni najhujši problem je ugotovila Darja Kostadinovič: “Pri Trebiji je že šest let in pol semafor. Niti začeli še niso delat. Tudi v naslednjem letu verjetno še ne bodo.” Krajše modrosti sta zapisala Dušan Primožič: “Prav norca se delajo” in Danilo Volčina: “Kitajci bi tu ži zdavnej nardil.“
Marjana Kendo pa skrbi stanje v Zali. “Se bojim da tudi to še ni zadnji datum. Tudi v Zali jih čaka megalomanski projekt odstranitve skale, ki pa se verjetno ne bo zgodil pred letom 2025.“
Na kakovost del je pogovor na FB razširil Tomaž Tratnik: “Nej nardije enkrat mpa takrat uridu. Al je buli de bada čez 2 lit spet niki flikal.” O kakovosti opravljenih del pa Matej Gantar ni posebej optimističen: “Po primopredaji se obeta menjava nekaterih že vgrajenih elementov npr. poškodovanih robnikov.” Valentin Kobal pa se je ozrl na stari most čez Idrijco: “Most pa stara podrtija … ne vem kje majo pamet.« Na ta zapis se je odzval Radko Mandeljc in ugotovil, da »pameti očitno nimajo … kolesarska pa za tanke … že poleti sem napovedal, da ni šans, da bo do decembra narejeno … pa so se neki mojstri spravili na mene kot, da sem največji bedak … ne zdej so oni izpadli bedaki … neki pilotni projekti …“
Darja Kavs je ugotovila, da prihaja zima: “Podaljšali so rok pa verjetno ga bodo še enkrat, ko bo zapadel na ta del sneg cestne službe plužijo adijo vsi jaški, ki so zdaj pokonci. Torej ko bo konec zime, ponovno vse ven in vse na novo urediti. Bravo glavni v tem projektu.” O razlogih za počasno gradnjo je razmišljal Aljoša Černilogar: “Dokler se bodo le štirje delavci sprehajal gor in dol tud do takrat ne bo narejeno.”
Jožef Bogataj je na problem pogledal z druge strani: “Namesto, da bi izvajalec moral plačati penale, bo pokasiral milijone. Pa kje je tukaj logika in kje je investitor (občina), da tega ne zahteva. Je vse skupaj ena sama banda, od nesposobnežev na občini in izvajalcev.” Simon Šubic ga je podučil, da njegove ugotovitve niso povsem točne: “Kar se tiče kolesarske, so to evropska sredstva, sama cesta je plačnik država oziroma DRSI. Občina nima nič s tem, se pa strinjam da je izvajalec del CPG in Zidgrad totalno nesposoben, sposobni so edino za anekse, ki pa jim na DRSI ugodijo in podaljšujejo roke. Tukaj vmes je politika in še druge stvari, da se to dogaja.”
Luka Kolenc je vzel v bran delavce na gradbišču: “Najprej probat delat terenske šihte pa ni važno kje in nato komentirat. Verjemte da na soncu, mrazu, dežju, snegu, vetru, bi imeli nekateri prenaporen šiht, če bi samo “podpiral lopate” ne pa da bi dejansko še kaj naredil.” Ivana Gantar pa je ugotovila, da za zamude niso krivi delavci: “Podpiranje lopate ne leti na delavce, ki dejansko delajo, za podaljšanje pogodbe niso krivi oni, temveč nekdo, oziroma tisti, ki sedijo na toplem, ali hladnem in v senci …“
Franc Sedej pa v celi zgodbi vidi tudi poslovno priložnost: “Sprašujem se kdo je lastnik in ponudnik semaforjev. Čudovit zaslužek predvsem, če si pri koritu.“ Renato Rekajne je problem počasne gradnje ceste umestil v širši kontekst: “Posledice uničenja dobrih gradbenih podjetij se že kažejo. Kmalu ne bo več gostincev – oštirjev, natakarjev in drugih delavcev in ne družbenega življenja, počasi bodo izginjale še firme in kaj nastane? Spalno naselje, naselje duhov. Mesto počasi izgublja svojo živahnost in utrip. Uboga Idrija, pa tako lepa si.“