Drugi teden v oktobru so v okviru mednarodne izmenjave Gimnazijo Jurija Vege Idrija obiskali dijaki z otoka Reunion. Z našimi gosti smo se v živo prvič spoznali v ponedeljek zvečer, ko so po dolgi poti prispeli na avtobusno postajo. V naslednjih petih dneh pa smo jim poskusili kar najbolje predstaviti našo majhno, a lepo Slovenijo.
Objavljeno: petek, 10. november, 6:58 I besedilo: Tadej Zelenc I fotografije: Ožbej Jagodič
Začeli smo s predstavitvijo Slovenije in nadaljevali s spoznavnimi igrami. Ker so se dijaki tekom tedna srečevali predvsem z našimi narečji, smo eno šolsko uro posvetili tudi knjižni slovenščini. Sledila je orientacija po Idriji, ki je bila združena z ogledom glavnih idrijskih znamenitosti. V gostilni Kos so nam pripravili odlično kosilo in tudi pokazali postopek izdelave idrijskih žlikrofov. Program smo zaključili z obiskom Antonijevega rova, kjer so naši gostje lahko izvedeli več o 500-letni dediščini živega srebra v Idriji.
Sredi tedna smo se odpravili proti Škocjanskim jamam. Tam so si dijaki z Reuniona lahko ogledali njim popolnoma tuj kraški svet. Zatem smo se iz podzemlja odpravili proti obali. Najprej smo si ogledali Piran, potem pa smo se skupaj povzpeli še na grajsko obzidje, kjer smo lahko uživali v soncu in lepem razgledu. Sledil je ogled še ene kraške znamenitosti, Cerkniškega jezera. Najprej smo lahko videli maketo jezera, zatem pa smo se sprehodili do zdaj izsušenega območja jezera.
Konec tedna smo ponovno preživeli v Idriji. Dijaki smo se lahko preizkusili v klekljanju in izvedeli nekaj o idrijskih čipkah. Naši novi prijatelji z Reuniona so nam predstavili življenje na njihovem otoku. Matevž Konjar nam je povedal nekaj o pomenu gozdov v okolici Idrije, čemur je sledil sprehod do Divjega jezera. Po kosilu pa so nekateri dijaki za nas pripravili turnir v odbojki. Sledili sta dve uri napetih bojev vse do velikega finala in podelitve medalj najboljšim tekmovalcem.
Petek je bil določen za ogled najdišča najstarejšega glasbila na svetu, neandertalčeve piščali. Z avtobusom smo se pripeljali v Šebrelje, od tam pa peš nadaljevali pot proti Divjim babam. Vmes smo se ustavili tudi pri cerkvi sv. Ivana, od koder smo si ogledali okoliške hribe. V Tolminu smo imeli kosilo in nekaj časa za potepanje po mestu. Popoldne pa smo se lahko naužili naravnih lepot v Triglavskem narodnem parku, obiskali smo Tolminska korita.
Zadnji dan, v soboto smo našim obiskovalcem predstavili slovensko prestolnico. Sprehodili smo se mimo najpomembnejših zgradb in jih na kratko opisali. Po končanem ogledu je sledil čas za slovo. Idrijski dijaki smo se počasi odpravili proti domu, dijaki z Reuniona pa so ostali v Ljubljani.
Celotna izmenjava je bila za vse res nepozabna izkušnja, spoznali smo kulturo precej drugačno od naše. Zagotovo nam bo v spominu ostalo tudi sporazumevanje v angleščini, ki je precej drugačno od običajnih ur tujega jezika. Z našimi gosti smo se zelo dobro razumeli, tako da nestrpno pričakujemo naš obisk na njihov otoček sredi Indijskega oceana.