Dušan Moravec in Matjaž Mrak sta v sredo, 4. oktobra popoldne, v improvizirani filmski dvorani v nekdanjem skladišču soli Monfort v Portorožu, na slabo obiskani projekciji, javnosti prvič predstavila nov dokumentarni film, ki ga je produkcijska hiša Friendly production posnela za RTV Slovenija. Kdaj bo na rednem programu nacionalne televizije še ni znano.
Objavljeno: četrtek, 5. oktober 2023 ob 14:14 | besedilo: Damijan Bogataj I foto: zajem zaslona, Damijan Bogataj
Osnova za 48 minutni dokumentarni film z naslovom Film o ljubezni, minljivosti in nesmrtnosti je bil videoposnetek iskanja in izkopavanja posmrtnih ostankov Ksenije in Rada Hribarja, ki so ju partizani januarja 1944 ustrelili. 17. marca 2015 so se v gozd nad zaselek Mače odpravili arheologi idrijskega podjetja Avgusta, ki so iskali in našli grob in v njem okostji zakoncev Hribar.
»To je neobičajen film o neobičajnih ljudeh, o ljudeh ki so bili umorjeni in ljudeh, ki so morili« je pred premiero v Portorožu, v tiskovnem sporočilu zapisal scenarist in režiser Dušan Moravec.
Dokumentarni film ni ideološko obarvan.
O zakoncih Hribar gledalec izve le nekaj osnovnih stvari. Med celotnim postopkom izkopavanja, ki je zaradi jasnejšega razločka med dokumentarnim in igranim spremenjen v črno belo tehniko, spremljamo odlomke iz knjige Čas nesmrtnosti Alojza Ihana, ki govori o razumevanju življenja in smrti, ki sta jih za film interpretirala igralca Lučka Počkaj in Branko Završan.
Vso glasbo, ki spremlja dogajanje na filmskem platnu so posneli na Radiu Slovenija in je bila izvedena na klavirju, ki je bil nekdaj v lasti Rada Hribarja. Klavir je bil po drugi svetovni vojni kot del ukrepov zoper malomeščanstvo družini Hribar zaplenjen in prepeljan na Radio Slovenija. Pred letom so ga korenito obnovili in sedaj predstavlja zvočno vez med ubitima Radom in Ksenijo Hribar ter današnjimi poslušalci na njunem klavirju izvedene glasbe. Film se ne ukvarja z motivi morilcev ali življenjem Rada in Ksenije Hribar. Kot je poudaril Dušan Moravec »pripoveduje le zgodbo o minljivosti, nesmrtnosti in ljubezni«.



Pri nastajanju filma so ob režiserju in scenaristu Dušanu Moravcu sodelovali še številni Idrijčani kot so, snemalec in producent Matjaž Mrak, skladatelj in izvajalec glasbe v odjavni špici Cveto Kobal, lektorica besedil Maja Justin Jerman, kolorist Emil Svetlik in Gregor Zupančič kot direktor podjetja Avgusta, ki je izpeljalo arheološko izkopavanje posmrtnih ostankov. Kot svetovalec s področja botanike je pri filmu sodeloval tudi Jože Bavcon iz Botaničnega vrta v Ljubljani.
Več o življenju in tragični usodi Ksenije in Rada Hribarja lahko izveste v knjigi Draga Jančarja, To noč sem jo videl.


