Prvo sredo v februarju so učenci 5. razreda Osnovne šole Črni Vrh pod mentorstvom razredničarke Maje Mivšek uprizorili unikatno lutkovno-gledališko predstavo Peter Pan med deželo Nije in Črnim Vrhom nad Idrijo. Predstava je bila uprizorjena kot ena od tradicionalnih prireditev za starše, kakršne na OŠ Črni Vrh pripravljajo vsi učenci od 1. do 5. razreda.
Objavljeno: torek, 20. februar 2024 ob 11:24 | besedilo in fotografije: Maja Mivšek
Ideja o predstavi se je začela razvijati po novoletnih praznikih. Osnovno izhodišče je bilo najti igro, v kateri bi lahko nastopilo vseh 17 učencev. Predlagali so zgodbo o Petru Panu, ki pa prvotno zajema dve zgodbi: manj znano Peter Pan v Kensingtonskih vrtovih in Peter Pan in Vendy, ki je znana v veliko različnih izvedbah in filmskih in risanih uprizoritvah ter knjižnih izdajah. Slednja je tudi med učenci najbolj poznana in zaradi pestrosti izbire likov se je zdelo, da bi bila lahko uprizoritev znane zgodbe prava ideja.
Da ne bi posnemali, kopirali kopije, … smo se odločili spoznati, od kod je Peter Pan pravzaprav prišel in kaj je njegovo temeljno sporočilo. Poglobili smo se v več kot 120 let staro zgodbo, ohranili temeljno idejo fantiča, ki noče odrasti, in jo umestili v svoje življenje – domači kraj. V zgodbo smo vpletli bogato dediščino našega časa in prostora – glavne gospodarske dejavnosti v kraju: poljedelstvo, živinorejo, gozdarstvo in industrijo.
Pri pouku književnosti so učenci razvijali in zapisali svoje ideje: Kako bi bilo, če bi Peter Pan prišel v Črni Vrh? Koga bi srečal in na kakšen način bi lahko kraju pomagal? Učiteljica Maja Mivšek je zapisane zgodbe učencev smiselno povezala v celoto in nastalo je unikatno dramsko besedilo, ki so ga učenci vzeli s seboj na petdnevno šolo v naravi na Ptuj, kjer so se z osnutkom besedila prvič srečali, ga prebirali in si ustvarjali prve predstave o igri in izbranih literarnih junakih.
Literarna osnova v obliki dramskega besedila je bila podlaga za razvijanje likovne podobe literarnih junakov v nadaljevanju. Odločili smo se za izdelovanje različnih lutk imenovanih javanke, ki se vodijo s palico in dvema vodiloma za roke, ročnih lutk in lutk-igrač. Vse lutke so učenci ob pomoči učiteljice izdelali pri urah likovne umetnosti. Učenci so dobili preprosto navodilo za konstrukt lutke, končna podoba pa je bila prepuščena domišljiji učencev.
Drži, kakor zaključita igro Indijanec in indijanski poglavar: »Vedno imaš možnost biti dober in sodelovati s svojimi sokrajani.« »Če sodelujemo, smo močnejši, hitrejši in spretnejši.«
Celoten prispevek boste lahko prebrali v tiskani izdaji Idrijskih novic, ki ta mesec izide 27. februarja.