Patrik Rejc Zidarič je dijak 3. letnika programa strojni tehnik na Gimnaziji Jurija Vege Idrija. Je uspešen dijak, ki ga zanimajo zelo različne stvari. Izjemno podrobno pozna delovanje najrazličnejših motorjev – od avtomobilskih do letalskih ali raketnih, spozna se na balistiko, lahko vam pokaže, kako DJ-ji ustvarjajo glasbo … Da pa ne bi »švicali« samo možgani, ga pot zanese tudi v fitnes. Najbolj nas navdušuje, ko svoje široko znanje pokaže z modeliranjem izjemno zahtevnih projektov v programu Creo Parametric.
Objavljeno: torek, 18. junij 2024 ob 7:09 | besedilo: Danijela Brložnik I fotografije: arhiv GJV Idrija
V prvem letniku se je vključil v krožek 3D modeliranja ter pokazal odlično 3D predstavo in izreden smisel za modeliranje, prav tako je izjemno hitro usvojil različne postopke 3D modeliranja. Že prvo leto je pod vodstvom mentorice Danijele Brložnik na Audaxovemu natečaju, ki k sodelovanju vabi dijake in študente, v kategoriji U-50 s sestavom Mlinček za orehe osvojil prvo mesto. Že takrat je poleg osnovnih tehnik modeliranja uporabil zahtevnejše tehnike, kot so modeliranje pločevine, vzorci, varjenje, mehanizmi in druge.
V šolskem letu 2022/23 je za natečaj zmodeliral štiritaktni 6,2 l V12 motor, z njim osvojil drugo mesto in s tem nagrado za mlade upe. Že v tem projektu je presegel vsa pričakovanja. Motor je bil izjemno kompleksen, Patrik Rejc Zidarič pa ga je dejansko tudi sam konstruiral. Vsi deli motorja so bili prilagojeni kompresijskemu razmerju 1:11, oblike glavne osi in odmičnih gredi pa so zagotavljale optimalno sekvenco vžiga batov. Modeliral je vse kanale za olje, hladilno tekočino, izdelal luknje za svečke in injektorje goriva in še bi lahko naštevali. Verižni prenos je zaradi omejene zmogljivosti računalnika simuliral z uporabo mehanizmov.
Za letošnji natečaj je izdelal sestav brezpilotnega letala Suhoi SU-57, ki vsebuje več kot 1600 sestavnih delov. Natančnost, s katero se je lotil modeliranja, je izjemna. Tudi razlaga delovanja nizko obvodnega turboventilacijskega motorja z dodatno zgorevalno komoro in aktivnim zračnim hlajenjem daleč presega nivo srednje šole. Dokler so med nami taki dijaki, lahko nedvomno potrdimo misel organizatorjev Audaxovega natečaja: »Prihodnost slovenskega inženirstva je svetla!«
O delu Patrika Rejca Zidariča je komisija na Audax nagradnem natečaju zapisala:
“Patrikov prispevek zajema napredne tehnike modeliranja površin, ki tvorijo zunanjo aerodinamično obliko letala s pripadajočimi krmilnimi zglobi ter elemente turboventilacijskega motorja. Posebno pozornost pritegne vektorska šoba iz 500 gibljivih delov, ki preko naprednih kinematskih povezav prikazuje funkcionalnost pogonskega sklopa. Za mehanizme je izdelana animacija spuščanja pristajalnega podvozja, dodani pa so tudi fotorealistični prikaziv kontekstu. Projekt je dobra praksa “obratnega inženirstva”, saj je letalo rekonstruirano s pomočjo izometričnih projekcij letala in spletno dostopnih fotografij.“