V nedeljo, 17. septembra, so se na pobudo Kulturnega društva Planika na Vojskem zbrali pevci in ljubitelji slovenske ljudske pesmi. Letošnja prireditev z naslovom Pri nas je pesem doma je bila sedemnajsta po vrsti. Poslušalci, zbrani v dvorani Doma krajanov in gasilcev na Vojskem so se ob spremljanju nastopa pevskih skupin lahko ponovno prepričali, da je preprosta domača pesem še vedno del naše narodne identitete.
Objavljeno: sreda, 20. september 2023 ob 7:22 | besedilo: Irena Hvala I foto: Ivan Šinkovec, Zdenka Šavli
Program so pričele predstavnice družine Jakob z Dobrne, ki so bogato pevsko doto prejele od svojih staršev. Povedale so, da s tovrstnim udejstvovanjem želijo prispevati svoj kamenček v mozaik kulturne dediščine. Tokrat so zazvenele tri pripovedne pesmi, ki so v preteklosti nastale na obronkih Pohorja.
Domači pevci Jezerci so nastopili v »ta zakmašnih oblekah«, takih kot so jih nosili njihovi predniki v začetku 19. stoletja. Jezerci so jih izdelali po nasvetih priznane etnologinje Marije Makarovič in v njih predstavljajo svojo rodno Notranjsko. Tudi v pevski repertoar so vključili ljudsko o deželi pod Slivnico, kjer na obronkih Cerkniškega jezera še odmeva slovenska pesem.
Pevska skupina Kulturnega društva Karla Štreklja s Štanjela se je na Vojskem predstavila s tremi pesmimi. V njihovi vsebini se prepletajo pozitivna in negativna čustva, ki na eni strani združujejo, zopet drugič pa povzročijo, da se zgodba konča tragično. Nastopajoče so besedilo in note našle v pesmarici z naslovom Tam v starodavnih časih, ki je izšla pri njihovem kulturnem društvu. V tej bogati zakladnici ljudskega blaga se je ohranila tudi pesem, s katero so se nekoč na Krasu poslavljali, ko so k večnemu počitku spremljali umrlo mlado dekle. S slednjo so pevke, odete v narodne noše, zaključile svoj prvi nastop na prireditvi Pri nas je pesem doma.
Domača pesem je doma tudi med ljudmi v Slovenski Istri, od koder so jo kot darilo prinesli člani skupine Kantadore, ki že 29 let zbirajo in pojejo stare istrske pesmi, kot so jih peli njihovi predniki. Za sabo imajo že veliko nastopov po Sloveniji, pa tudi v zamejstvu. V Gračišču med Šavrinskimi griči se slišijo pesmi v treh jezikih: slovenskem, italijanskem in hrvaškem, saj so oblasti, ki so se skozi zgodovino menjale na tem območju, pustile svoj pečat v jezikovnem in kulturnem življenju tamkajšnjih ljudi. Tako so obiskovalci nedeljske prireditve na Vojskem prisluhnili pesmim, ki so poleg šaljive note, vsebovale tudi številne narečne izraze.
Prireditev pa so veselo in poskočno zaključili člani zasedbe Rezjanab sasiedi. Njihov repertoar je bil sestavljen iz ljudskih viž, ki so nekoč bogatile življenje prebivalcev na skrajnem delu zahodne meje slovenstva. Godci so zaigrali na stare instrumente in s svojimi melodijami poslušalce popeljali v čase, ko so na ohcetih zvenele različne polke in valčki, ko se je plesalo rašpo in cvajšrit … Ko so med kmečkimi opravili peli o “Juriju, ki po potoci tuli“, o ljubezni in o bolečinah, ki so spremljale slovenskega človeka skozi čas.
Letos je domača pesem zvenela še dolgo po zaključku uradnega dela. Med utrjevanjem že starih prijateljstev med pevci in snovanjem novih, je ponovno dokazala, da je in bo živela tudi v bodoče.