Socialni demokrati so na praznični 1. maj tudi letos organizirali tradicionalno srečanje ob koči na Hleviški planini. Slavnostni govornik je bil evropski poslanec in podpredsednik stranke SD Matjaž Nemec iz Šempetra pri Gorici.
Objavljeno: četrtek, 2. maj 2024 ob 13:30 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv SD
Zbrane je spomnil na zgodovino uporov proti krivicam, proti izkoriščanju delavcev. Za to so glas idrijski rudarji dvignili že v 16. stoletju, se zoperstavili nečloveškim razmeram rudarskega dela. S porastom industrializacije v 19. stoletju se je gostilo zavedanje, da človeka nevredni delovni pogoji terjajo upor. Ta je sprva vznikal v večjih industrijskih središčih. Čikaški upor se je poskušalo zatreti z aretacijami ter brutalnimi kaznimi. Kljub temu je sledil nov stavkovni val, ki je presegal meje držav in celin. V naslednjih desetletjih so protesti prerasli v organizirana gibanja, ki jih oblast ni mogla več spregledati.
»Napredne ideje o delavskih pravicah so med ljudi prenašala tudi društva slovenskih izobražencev ter pripomogla k organiziranem uporu zoper nevzdržne razmere. 1876 je prišlo do prve spontane stavke v rudniku Trbovlje, kasneje še v rudniku Ojstro pri Hrastniku. Delavske podružnice železničarjev, rudarjev in kovinarjev so skupaj s socialdemokratskimi organizacijami postale glasnik za boljše pogoje dela ter za uveljavitev ne samo delavskih, temveč tudi socialnih in političnih pravic« je menil Matjaž Nemec ter dodal, da si ne gre zatiskati oči, da je boj za delavske pravice vkopan v spomin preteklosti ali da je potreben le nekaj korektivov.
Matjaž Nemec: »Izjemno sem ponosen na dosežke evropske družine socialistov in demokratov. Pravice delavcev smo postavili na osrednjo agendo našega dela. To je obrodilo sadove. Na evropski ravni smo sprejeli zakonski okvir minimalne plače ter zaščitili delavce v digitalnih in platformnih oblikah zaposlovanja.«
Zbranim na Hlevišah je še obljubil, da bo v primeru ponovne izvolitve v Evropski parlament, še letos v Bruslju gostil priložnostno razstavo o delovanju in pomenu Bolnice Franja, ki nosi tudi znak evropske dediščine. Dan pred govorom nam Hlevišah je obiskal Kolektor in Hidrio, kjer se je z lastniki in poslovodstvi obeh podjetij pogovarjal o aktualnih razmerah v gospodarstvu.