Klemen Grošelj se bo na nedeljskih volitvah novega sestava EU parlamenta potegoval za glasove volivcev kot nosilec liste stranke Zeleni Slovenije. V aktualnem mandatu je poslanec v Evropskem parlamentu, kamor je bil pred petimi leti izvoljen na listi takratne stranke Marjana Šarca, ki se je kasneje stopila v stranko Gibanje Svoboda. Tam pa se je letos zataknilo z njegovo kandidaturo, saj so ga postavili na neizvoljivo mesto na volilni listi. Zato je prestopil iz Gibanja Svoboda k stranki Zeleni Slovenije.
Objavljeno: torek, 4. junij 2024 ob 14:32 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
Klemna Grošlja so pred dvema letoma analitiki umestili na deveto mesto med najbolj aktivnimi poslanci parlamenta, ki sicer šteje 705 članov. Ta ocena je vsekakor govori o zavzetosti in delu poslanca, ki izvolitve pred petimi leti ni razumel kot nagrado ampak kot zavezo svojim volivcem. Teden dni pred volitvami je obiskal TV Studio Idrijskih novic in v oddaji predstavil svoja stališča do aktualnih tem.
Njegov prehod pod okrilje stranke Zeleni Slovenije v bistvu ni pravo presenečenje, saj se je Klemen Grošelj v EU parlamentu že do sedaj posvečal zelenim temam. Po njegovem mnenju se je Evropa prenaglila pri odločitvi, da bo po letu 2035 prepovedala prodajo avtomobilov z motorji z notranjim izgorevanjem. Meni, da je ta odločitev pomembno ošibila gospodarstvo in dala prednost kitajskim proizvajalcem, ki so v novih razmerah videli izziv za hitro prilagoditev. Sam ni podprl resolucije o zapiranju nuklearnih elektrarn, saj bodo te pri zelenem prehodu zaradi zelo nizkega ogličnega odtisa v veliko pomoč pri zelenem prehodu. Do gradnje novih pa je skeptičen, predvsem v luči izbiranja pravih tehnologij in zagotavljanja potrebne transparentnosti.
Na področju kmetijstva pričakuje spremembo kmetijske politike, ki bo morala zagotavljati Evropejcem kakovostno in cenovno sprejemljivo hrano. Doslej je bila v ospredju masovna pridelava hrane, a to bi moral zamenjati model pridelave kakovostne hrane, ki bi bila upravičena do EU subvencij. Tu vidi tudi priložnosti za to, da do subvencij pridejo slovenski mali kmetje.
Klemen Grošelj je predstavil svoje poglede tudi na področju skupne socialne in zunanje politike. Zadržan je pri prenosu neomejenih pooblastil Svetovni zdravstveni organizaciji, ki si želi več pristojnosti. Zavrača zamisli, da bi Slovenija izstopila iz povezave Nato, saj bi to resno ošibilo varnost Slovenije. Zavzema se za umnejše upravljanje migrantske problematike. Zunanje meje EU bi morale varovati enote Frontexa, legalni migranti pa bi morali imeti urejeno dokumentacijo.
Več in podrobneje o pogledih Klemna Grošlja na referendumska vprašanja, prihodnost mladih in razvoj medijev, pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Posnetek pogovora si lahko zavrtite na vašem televizijskem sprejemniku ali računalniškem monitorju s klikom na povezavo. S kandidatom za EU poslanca, Klemnom Grošljem, se je pogovarjal urednik Damijan Bogataj.