Strokovnjaki iz laboratorija Vera na Dunaju so potrdili, da so v Čadrgu najdena debla jelke stara 6.560 let. Gre za zelo pomemben podatek, saj so najdbe tako starih dreves izjemno redke. Iz prastare jelke bodo naredili leseno piščal.
Objavljeno: ponedeljek, 26. februar 2024 ob 7:08 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Jani in Gorazd Kutin
Ko sta Jani in Gorazd Kutin že lansko leto začela čistiti vaški kal, še slutila nista na pragu kakšnega odkritja sta. Ko so delovni stroji odstranili nesnago in mulj, je rovokopač zaznal na dnu vaškega kala hlode lesa. In ker so nameravali povsem očistiti vaški kal, so domačini strojniku naročili naj odkoplje in na bregu odloži vse kar se je skozi stoletja nabralo na dnu kala. Že po prvem ogledu debel dreves na bregu kala je bilo vsem jasno, da gre za stara debla. Še bolj so bili začudeni ob ugotovitvi, da debla pravzaprav pripadajo jelki, ki v teh krajih že stoletja ne uspeva več. Da pa so v tej vasi nekdaj res rasle jelke vedo po skrinji, ki jo hranijo v muzeju v Tolminu. Ta skrinja je stara vsaj 300 let in je bila izdelana v Čadrgu iz jelke.
Naravovarstveni nadzornik Gorazd Kutin je o najdbi za medije povedal: »Vse se je začelo v okviru projekta VrH Julijcev, ki ga izvajajo v Triglavskem narodnem parku za izboljšanje habitatnih tipov. Del projekta je bila tudi obnova 15 kalov, od katerih sta dva na območju Čadrga. Na začetku lanskega leta smo se zato lotili čiščenja kala v bližnjem gozdičku, kopali približno meter in pol globoko, odstranjevali stare usedline, listje in veje, tedaj pa naleteli na stara debla …«
O najdbi sta Jani in Gorazd Kutin obvestila oddelek za lesarstvo na ljubljanski biotehniški fakulteti in preverila, ali obstaja možnost datacije. Dobila sta navodila, kako velike vzorce naj pripravita in kako naj jih shranita, da bi se čim bolj ohranili. Pripravila sta torej kolute, jih dostavila v Ljubljano in čakala.
Po štirih mesecih so strokovnjaki v Ljubljani ugotovili, da gre res za jelko in sicer jelko z latinskim imenom »Abies alba«. Ker pa so v Ljubljani ugotovili, da je po njihovih ocenah les starejši od 2100 let, so predlagali še radiokarbonsko analizo C14, ki pa jo izvajajo le na Dunaju.
Jani in Gorazd Kutin sta iz enega koluta najdenega debla vzela vzorec ter ga poslala na Dunaj, v laboratorij Vera. Po štirih mesecih so prispeli rezultati in iz teh je sedaj nedvoumno jasno, da je jelka iz Čadrga rasla okoli leta 4.500 pred našim štetjem kar pomeni, da je najden les star vsaj 6.560 let. Iz dragocenega lesa bosta najditelja naredila kak kos pohištva in leseno flavto, saj je Jani Kutin znan glasbenik in ustanovitelj zasedbe Bakalina. 6.560 let starim jelkam iz Čadrga bodo vdahnili novo življenje.