Glasbena šola Idrija bo v šolskem letu 2025/26 odprla jazz oddelek in s tem pomembno obogatila ponudbo izobraževalnih programov. To je potrdila ravnateljica šole Tonja Lapanja Brenčič, v nedavnem pogovoru v TV Studiu Idrijskih novic.
Objavljeno: petek, 5. julij 2024 ob 11:23 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN, arhiv Glasbena šola Idrija
Nekaj manj kot 300 učencev je, v pravkar končanem šolskem letu, obiskovalo glasbeno šolo v Idriji, Cerknem ali pa v Črnem Vrhu. Ob obveznem obiskovanju teorije, se učenci posvečajo predvsem inštrumentalni igri. 65 mladih glasbenikov je obiskovalo individualni pouk klavirja, 28 flavte, 32 kitare, 21 violine in še vrsto drugih inštrumentov. Učenci redno nastopajo na različnih prireditvah in koncertih. Kot je povedala ravnateljica, so v zadnjem šolskem letu opravili kar 150 nastopov z okoli 1.500 glasbenimi točkami. Za vsako od teh pa so ure in ure priprav, vaj in študija.
Za pouk igre na inštrumentih v Glasbeni šoli Idrija skrbi 28 učiteljev. Večina teh se k pouku v Idrijo ali Cerkno vozi iz drugih krajev in to prinaša kar velik strošek pri povračilu potnih stroškov. »Žal ne gre drugače. Mi bi radi zaposlili domače učitelje, a kaj, ko jih preprosto ni,« je povedala Tonja Lapanja Brenčič.

Med posebnostmi pravkar končanega šolskega leta sta bila vsaj dva koncertna cikla. V prvem so nastopali učenci in učitelji v različnih komornih sestavih, v drugem pa so na koncertni oder, skupaj z učenci stopili njihovi starši. Na šoli ugotavljajo, da ima veliko staršev sedanjih učencev pozitivno izkušnjo izpred desetletij, ko so tudi sami obiskovali glasbeno šolo. Zato pogumno usmerjajo svoje otroke k obiskovanju glasbene šole, saj je znano, da ukvarjanje z glasbo krepi številne kompetence, ki otrokom pridejo prav tudi v kasnejših letih. Nekateri pa se odločijo tudi za poklicno ukvarjanje z glasbo. Pred dnevi so tako trije učenci uspešno opravili sprejemne izpite in bodo jeseni začeli z obiskovanjem konservatorija v Ljubljani.



Kako uspešni so bili učenci na mednarodnih in nacionalnih tekmovanjih in kako se bo šola povezala z organizatorji Evropske prestolnice kulture pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Z ravnateljico Glasbene šole Idrija se je pogovarjal urednik Damijan Bogataj. S klikom na povezavo si posnetek pogovora lahko zavrtite na vašem televiziji ali računalniku.