Cerkljanski muzej te dni v sodelovanju s Planinskim društvom Tolmin predstavlja 10. jubilejno pregledno razstavo članov Fotografske skupine. Gre za jubilejno serijo izrazne fotografije, ki se ji najbolj zavzeti planinci fotografi aktualne generacije posvečajo že desetletje in pol.
Objavljeno: sreda, 31. januar 2024 ob 13:13 | besedilo: Damijan Bogataj I fotografije: arhiv IN
Skupina deluje pod mentorskim vodstvom Cerkljanskega rojaka Rafaela Podobnika, ki je na odprtju razstave v Cerknem vsem razstavljavcem najprej čestital potem pa publiko povabil na popotovanje z avtorji razstavljenih fotografij, ki lahko skrivajo tudi kako presenečenje. Sam letos beleži 58 let od prve fotografske razstave s katero se je ljubiteljem kulture predstavil v Osnovni šoli Cerkno. Že desetletja plodno sodeluje s fotografi v Planinskem društvu Tolmin.
Korak za korakom jim je uspelo zgraditi trdno jedro odličnih fotografov, ki so na svojo odličnost opozorili tudi v mednarodnem prostoru. Zato ni naključje, da so kar trije člani te skupine pridobili naziv odličnosti mednarodne fotografske zveze FIAP. O pomenu teh je na odprtju zbranim spregovorila tudi predsednica Planinskega društva Tolmin Milena Brešan. Dejavnost te skupine niha. Po obdobju velikih uspehov običajno sledi nekajletni upad in temu spet zavzeto delo nove generacije. Generacija, ki se je zbrala okrog mentorja Rafaela Podobnika pred 15 leti ima odlične uspehe in s povezovanjem članov tudi preko državnih meja postaja v širšem prostoru ne le prepoznavna ampak tudi zelo cenjena.
Jubilejna Pregledna razstava je prišla v Cerkno po prvi postavitvi v Novi Gorici. Na njej se kot avtorji predpostavljajo Milena Brešan, Jana Čarga, Ljubo Čibej, Borut Klanjšček, Miran Klinkon, Darja Lavrenčič, Danilo Lesjak, Miljko Lesjak, Vlado Podgornik, Mario Dario Simaz in Simon Tulipan.
O izjemni dejavnosti tolminskih fotografov priča podatek, da je bilo v ožjem izboru za pregledno razstavo 121 in v širšem pa še 228 fotografskih del. In kako izbrati najboljše? Po mnenju Rafaela Podobnika si mesto na razstavi zaslužijo dela, ki so tehnično ustrezna, imajo primerno kompozicijo, barvno in svetlobno urejenost ter so tudi barvno urejena. »Vsi našteti elementi morajo kot uglašen orkester podpirati izrazno moč fotografije,« je povedal umetniški mentor skupine. Na odprtju je z dvema skladbama srečanju ljubiteljev fotografije dodala glasbeno noto mlada kitaristka Mia Pirih.