Osrednji kulturni dogodek na pragu praznovanja Prešernovega dne so Cerkljani namenili spominu na Bolnico Franjo. V jedilnici osnovne šole so domači kulturniki pripravili akademijo, ki je navdušila številno publiko.
Objavljeno: petek, 9. februar 2024, 7:10 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: Bojan Tavčar
V programu so se prepletali spomini, recitacije in zapeta pesem. Prav posebna pa je bila točka v kateri je Pavle Magajne zaigral na obnovljeno harmoniko iz Bolnice Franja. V programu so sodelovali Tjaša Jurman, Benjamin Jeram, ŽePZ »Cerklanke« in Moška vokalna skupina Zven pod vodstvom Vanje Lampič, Pavel Magajne, učenci Osnovne šole Cerkno pod mentorstvom Mojce Lipužič Moravec in Vanje Lampič. Brane Brelih in Tjaž Brelih sta skrbela za tehnično podporo.
Muzejska svetnica Milojka Magajne se je v nagovoru zahvalila vsem, ki so pretekla desetletja skrbeli za to, da je bila Franja vzdrževana in odprta za obiskovalce. Izpostavila je bogastvo znanja in izkušenj, ki jih je Mestni muzej Idrija pridobil v več kot šestih desetletjih skrbi za Franjo.
»Pozna se, da med nami skoraj ni več živih pričevalcev iz časa vojne. Zavest o pomenu osvobodilnega boja, o pomenu upora proti fašizmu in nacizmu se izgublja oziroma relativizira. Kar ni dobro. Še bolj kot ob prejšnjih obnovah se slišijo očitki o nesmotrnosti vlaganja v Franjo. Razumem tiste komentatorje, ki so bili zaradi poplav osebno prizadeti. Ne razumem pa ostalih, ki menijo, da nima smisla vlagati v Franjo in da bi lahko s temi sredstvi zgradili kaj drugega, za ljudi bolj potrebnega«
je zbranim povedala Milojka Magajne in dodala, da “sta v Pasicah narava in človek ustvarila nekaj nadvse dragocenega. Tisti, ki potujete po svetu ste gotovo občudovali že vsa mogoča čudesa: gradove, katedrale, palače in mogočne templje. Barake v Franji niso nič od tega, ne presunejo ne z velikostjo in ne z razkošnimi materiali, presunejo pa s svojim sporočilom, sporočilom humanosti, ki so ga zapisali ljudje s srcem in čutom za sočloveka pri čemer sta jih vodila ljubezen do svobode in želja živeti v miru. Ljubezen do svobode. Vprašajmo se, kaj nam, tukaj in zdaj, pomeni svoboda?«
Ob koncu prireditve je delegacija Tržaškega partizanskega pevskega zbora Pinko Tomažič upravi muzeja izročila donacijo, ki so jo pevci zbrali za obnovo spomenika. Program pa so nastopajoči in publika družno sklenili s petjem že ponarodele himne Vstajenje Primorske.